Uwaga na oszustów! Wraca metoda kradzieży na tzw.”przewałkę”

Uwaga na oszustów! Wraca metoda kradzieży na tzw.”przewałkę”

Policjanci z 8 Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali dwóch oszustów w wieku 31 i 59 lat.  Ofiarą złodziei padł 70-letni mieszkaniec Nowej Huty, który stracił 30 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło pod koniec lutego 2018 r. na jednym z nowohuckim osiedli. 70-letni mieszkaniec Nowej Huty poszedł do banku, aby wypłacić gotówkę (40 tys. zł ) Prawdopodobnie senior był już obserwowany wcześniej.  Gdy wyszedł z placówki podszedł do niego mężczyzna (57-latek), który opowiedział  że na chodniku znalazł pakunek, w którym jest spora ilość pieniędzy. Zaproponował starszemu mężczyźnie, że się z nim tą gotówką podzieli. 70-latek odmówił i próbował odejść. Jednak przechodzień był natarczywy i próbował namówić „ofiarę” na podział. W tej samej chwili podszedł do nich inny mężczyzna (31-latek), który twierdził że w okolicy zgubił pakunek z gotówką  (podbiegał również do innych przechodniów) pytając czy nie widzieli zawiniątka. Sytuacja stała się nerwowa, w związku z czym 70-letni mężczyzna poszedł w kierunku miejsca zamieszkania. Za nim jednak podążył 57-latek, który nadal nagabywał go do podziału rzekomo znalezionej gotówki. Do seniora podbiegł także 31-latek  tym razem  oskarżając 70-latka, że znalazł, a następnie zabrał jego pieniądze. Doszło do zamieszania, podczas którego senior pod presją młodszego z mężczyzn okazał pliki pieniędzy wypłacone przed chwilą z banku. Młodszy ze sprawców stwierdził, iż faktycznie pieniądze te nie stanowią jego własności  i zwrócił seniorowi gotówkę, ale w kwocie uszczuplonej o niemal 30 tys. zł.

W domu pokrzywdzony zorientował się, że został okradziony i zgłosił się na komisariat, gdzie złożył zawiadomienie o przestępstwie. Sprawą zajęli się śledczy z 8 komisariatu policji w Krakowie. Z ustaleń policjantów wynikało, że sprawcy na pewno nie są mieszkańcami małopolski. Rozpoczęły się zatem poszukiwania na terenie całego kraju. Kryminalni  natrafili na ślad złodziei – okazało się, że zamieszkują na terenie województwa opolskiego. To właśnie tam 7 maja doszło do zatrzymania dwójki przestępców (31 i 57-latka). Obaj usłyszeli zarzut kradzieży (art. 278KK). To zapewne nie jedyne przewinienie tej dwójki  - sprawa jest rozwojowa. 9 maja br. na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Nowa Huta, sąd zastosował wobec podejrzanych  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.  Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.