Policjanci egzekwują obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w ramach działań pn. „Pasy”

Policjanci egzekwują obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w ramach działań pn. „Pasy”

W ubiegły piątek, 06 lipca br. na terenie miasta Krakowa policjanci Wydziału Ruchu Drogowego  prowadzili działania pn. „Pasy”.

Mundurowi podczas pełnionej służby, zwracali szczególną uwagę na stosowanie się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Policjanci kontrolowali czy  podczas jazdy samochodem,   kierujący  i pasażerowie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzali również, czy dzieci przewożone są w fotelikach ochronnych.

W trakcie działań skontrolowano 569 użytkowników krakowskich dróg, ujawniając 150 naruszeń w postaci niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz w 7 przypadkach przez dorosłych pasażerów.

 

Przypominamy, że za łamanie przepisów dotyczących obowiązku zapinania pasów,  grozi mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne, a dodatkowo mandat w takiej samej wysokości i 4 punkty karne może otrzymać kierowca przewożący pasażera bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pasażer może również zostać ukarany mandatem, za nie stosowanie się do obowiązku zapinania pasów podczas jazdy samochodem.

Za przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym taryfikator przewiduje grzywnę w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

 

Pamiętajmy, że jadąc samochodem zapinamy pasy dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów, a nie w celu uniknięcia mandatu karnego.