„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”- cykliczne spotkania funkcjonariuszy KP VII z dziećmi krakowskich szkół, przedszkoli i domów kultury

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”- cykliczne spotkania funkcjonariuszy KP VII z dziećmi krakowskich szkół, przedszkoli i domów kultury

W trosce o bezpieczeństwo osób w czasie letniego wypoczynku Policjanci z Ogniwa ds. Nieletnich Wydziału Prewencji Komisariatu Policji VII w Krakowie aktywnie włączyli się w promowanie akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” zainicjowanej MSWiA.

Od początku czerwca mundurowi przeprowadzili 40 spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Dotarli do wszystkich Szkół Podstawowych na terenie podległym KP VII Kraków. Zajęcia odbyły się także w Przedszkolu Samorządowym Nr 142, Przedszkolu Niepublicznym „Bajka”, Samorządowym Przedszkolu Nr 5, Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy.

Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie spędzać wakacje nie tylko nad wodą, ale również w lesie, w górach i w domu. Policjanci opowiedzieli co należy zrobić kiedy spotyka nas nieprzewidziana i trudna sytuacja oraz jak zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania numerów alarmowych, a także o tym jak postąpić w sytuacji gdy ktoś potrzebuje pomocy. W czasie zajęć ostrzegano najmłodszych, że woda oprócz radości i zabawy, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw takich, jak skoki do wody w nieznanym miejscu czy pływanie w miejscach niedozwolonych. Głównym celem zajęć było propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć.

Do każdej ze szkół trafił plakat o organizowanym konkursie „Filmowy przeWODNIK”, który polega na przygotowaniu 30-sekundowego spotu filmowego przedstawiającego bezpieczny wypoczynek nad wodą oraz promującego zdrowy i aktywny tryb życia.

Mamy nadzieję, że zajęcia na długo pozostaną w pamięci młodych uczestników, a dzieci na co dzień będą stosować się do rad i zasad przekazanych przez policjantów.