Jak nie dać się oszukać - kolejne spotkanie z krakowskimi seniorami

Jak nie dać się oszukać - kolejne spotkanie z krakowskimi seniorami

Kilka dni temu odbyło się spotkanie z w Klubie Seniora „Betania”, podczas którego policjanci przedstawili uczestnikom prezentację, na bieżąco omawiając oszustwa, często stosowanymi sposobami na wnuczka i policjanta, ale także pracownika innych instytucji. Funkcjonariusze przedstawili metody, które stosują oszuści, słabości jakie wykorzystują i jak manipulują rozmową by uzyskać interesujące ich informacje, by w konsekwencji okraść swoją ofiarę. Uczestników uczulano by chronili swoje dane osobowe i nie przekazywali ich osobom postronnym. Mundurowi apelowali o ostrożność w czasie dokonywania operacji kartą bankomatową w szczególności jeśli chodzi o wpisywanie PIN-u, a także zabezpieczanie karty przed kradzieżą.

Odrębną kwestią są nieuczciwe praktyki konsumenckie skierowane głównie do emerytów. Pod pretekstem spotkań zawierających ofertę artystyczną bądź wręczania drobnych prezentów, ich uczestnicy namawiani są na zakup rzekomo wysokiej jakości produktów po znacznie zawyżonej cenie.

Spotkanie stanowiło również okazję do przybliżenia seniorom w jaki sposób mogą skorzystać z nowoczesnych narzędzi internetowych w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz mobilnej aplikacji „Moja Komenda”.