Policjanci zapewnili bezpieczeństwo podczas sobotnich zgromadzeń w Krakowie

Policjanci zapewnili bezpieczeństwo podczas sobotnich zgromadzeń w Krakowie

Dla policjantów służących dzisiaj (18 maja br.) na terenie Krakowa dzień upłynął pod znakiem licznych zabezpieczeń. W tę wyjątkowo ciepłą i słoneczną (biorąc pod uwagę ostatnie dni) sobotę funkcjonariusze zadbali o bezpieczeństwo szeregu wydarzeń, które odbywały się na terenie Krakowa. Podczas zgromadzeń policjanci nie odnotowali poważniejszych incydentów.

Po godzinie 15:00 na ulicy 3 Maja, przy Muzeum Narodowym rozpoczęły się „obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią” znane pod nazwą „Marsz Równości”. Uczestnicy zgromadzenia przemaszerowali aleją Zygmunta Krasińskiego, przez ulicę Powiśle i Grodzką, by dotrzeć na Rynek Główny, następnie powrócili do miejsca zbiórki ulicą Piłsudskiego. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom przemarszu, funkcjonariusze przed rozpoczęciem zgromadzenia wykonali rozpoznanie pirotechniczne. W działaniach policjantom pomagały nieocenione psy służbowe. Policjanci z drogówki wyłączyli ulice z ruchu pojazdów na czas przejścia „Marszu Równości”.  Na rejonie Starego Miasta odbyło się także pięć innych zgromadzeń publicznych, których uczestnicy mogli być nastawieni antagonistycznie do „Marszu Równości”. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom wszystkich zgromadzeń, policjanci nie dopuścili do konfrontacji  różniących się światopoglądowo grup. To zadanie - zapewnienia  porządku poprzez bezpośrednie fizyczne działanie - spoczywało na  funkcjonariuszach Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz tzw. Nieetatowych Pododdziałów Prewencji Policji z całej Małopolski. Siły naszego garnizonu wsparli policjanci  oddziałów prewencji z woj. podkarpackiego i woj. świętokrzyskiego, w liczbie 140 funkcjonariuszy, którym należą się szczególne podziękowania. W sobotnie działania zaangażowani byli także nasi kryminalni, technicy kryminalistyki i policyjni antyterroryści.

Pół godziny po inauguracji „Marszu Równości” na stadionie przy ul. Reymonta rozpoczął się mecz piłki nożnej, w którym zmierzyły się drużyny Wisły Kraków i Miedzi Legnica. Rozgrywki drużyn ekstraklasy oglądało kilkadziesiąt tysięcy osób. Zgromadzeni na stadionie kibice mogli spokojnie cieszyć się istnym „festiwalem goli”, których w meczu padło aż 9. Zarówno przed meczem jak i po jego zakończeniu policjanci prewencji monitorowali trasy przejścia kibiców. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie dojazdu i wyjazdu kibiców czuwali policjanci ruchu drogowego. Jednym z priorytetów działań funkcjonariuszy „drogówki” było zapewnienie szybkiego udrożnienia ruchu ulicznego, by dojazd na rozgrywkę ligową i trwające zgromadzenia nie były zbyt uciążliwe dla osób zmotoryzowanych.

Trwające kilka godzin manifestacje oraz przejścia kibiców przebiegły bez większych incydentów. Funkcjonariusze nie dopuścili do naruszenia porządku ani bezpieczeństwa publicznego, choć w szczytowym momencie na Rynku Głównym znajdowało się ponad 5 tys. uczestników zgromadzeń. Łącznie w sobotnich zabezpieczeniach udział wzięło ponad 850 policjantów. Wsparły ich również patrole straży miejskiej. Również pracownicy straży miejskiej obserwowali przebieg tych wydarzeń na ekranach centrum monitoringu wizyjnego.

Dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu i współpracy wielu służb, tego dnia każdy mógł zaprezentować swoje poglądy i wszyscy łącznie z mieszkańcami i turystami mogli dalej cieszyć się resztą tego pięknego dnia.