Działania prewencyjno – profilaktyczne „Bezpieczne ferie 2018”, „Bezdomni zimą” oraz „Stop kradzieżom kieszonkowym” – na terenie Komisariatu Policji II w Krakowie

Działania prewencyjno – profilaktyczne „Bezpieczne ferie 2018”, „Bezdomni zimą” oraz „Stop kradzieżom kieszonkowym” – na terenie Komisariatu Policji II w Krakowie

W związku z rozpoczynającymi się w bieżącym roku dla naszego regionu feriami zimowymi, w dniach od 9 do11 lutego  na terenie Komisariatu Policji II w Krakowie przeprowadzone zostały  działania prewencyjne ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz podróżnych wyjażdżających się na zimowy wypoczynek. Spodziewając się zwiększonego natężenia ruchu, działaniami objęto rejon Małopolskiego Dworca Autobusowego w Krakowie, Dworca PKP Kraków Główny oraz tereny kolejowe na obszarze miasta. Policjanci współdziałając z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, szczególną uwagę zwrócili na zapobieganie kradzieżom kieszonkowym i kradzieżom bagaży oraz zabezpieczenie odjazdów pociągów i autobusów. Równolegle z działaniami funkcjonariusze prowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną, w ramach której podróżnym rozdawali ulotki zawierające informacje jak uchronić się przed działaniem złodziei („Kieszonka”, „Bezpieczna podróż”), a najmłodsi otrzymali odblaski i książeczki edukacyjne „Zima – poradnik bezpiecznej zabawy”.

Ponadto w związku z pierwszymi tej zimy znacznymi spadkami temperatury stwarzającymi realne zagrożenie wychłodzenia organizmu osób bezdomnych, policjanci skontrolowli miejsca, w których osoby te najczęściej przebywają, a szczególnie tereny kolejowe PKP Kraków-Płaszów i Kraków-Prokocim, gdzie napotkanym bezdomnym przekazali informację o dostępnych miejscach noclegowych, jadłodajniach i ofercie pomocowej MOPS.

Podczas tych działań funkcjonariusze zatrzymali w rejonie kompleksu dworców trzy osoby posiadające przy sobie zakazane substancje psychoaktywne.