Krakowski Bieg Pamięci z policjantami WRD

Krakowski Bieg Pamięci z policjantami WRD

14 kwietnia br. w Krakowie odbył się Bieg Pamięci.

To już 6 edycja pięciokilometrowego biegu, który trwa podczas dorocznego wydarzenia „Pamiętaj z Nami” organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Zawodnicy wystartowali z ulicy Pomorskiej i  biegli ulicami Krakowa do Placu Bohaterów Getta.

Podczas biegu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego nie tylko zabezpieczali trasę biegaczy, ale również przygotowali dla zainteresowanych stoisko profilaktyczne, na którym można było dowiedzieć o zasadach bezpieczeństwa osób pieszych i rowerzystów. Oczywiście nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu i motocykla, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia. Mundurowi przypominali między innymi o obowiązku noszenia elementów odblaskowych i rozdawali odblaskowe opaski na rękę. Dzieci otrzymały także kolorowe książeczki związane z bezpieczeństwem na drodze.

Dla starszych przygotowano „alkogoogle” i „narkogoogle”, dzięki którym mogli doświadczyć, jaki wpływ na zdolność postrzegania rzeczywistości ma działanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Pieszym przypominano o zachowaniu ostrożności podczas poruszania się po drogach, a kierującym motocyklami o tym, że należy poruszać się z obowiązującą prędkością oraz dostosować ją do panujących warunków.

Natomiast rowerzyści dowiedzieli się dlaczego tak ważne jest zakładanie na głowę kasku ochronnego oraz sprawdzanie stanu technicznego roweru. Wspomniano także o obowiązkowym wyposażeniu jednośladu.

Policjanci prowadzą od 8 kwietnia działania profilaktyczne „Jednośladem bezpiecznie do celu” . Założeniem programu jest m.in. promowanie bezpiecznych zachowań i zalecanie używania kasków ochronnych i elementów odblaskowych przez rowerzystów.