Oszuści wyłudzający sprzęt komputerowy zatrzymani

Oszuści wyłudzający sprzęt komputerowy zatrzymani

Policjanci z V Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali dwóch oszustów, którzy podszywając się pod istniejące firmy wyłudzali sprzęt komputerowy.

 27 grudnia ubr. do V Komisariatu Policji  w Krakowie zgłosił się mężczyzna prowadzący w krakowskim Podgórzu sklep ze sprzętem komputerowym. Właściciel  poinformował policjantów, że kilka dni temu, za pośrednictwem należącej do sklepu strony internetowej zostało złożone zamówienie na laptopa o wartości blisko 4.5 tys. złotych przez pewną firmę z Dolnośląskiego.

Nie było by w tym nic dziwnego, bo przecież na co dzień firma sprzedawała  sprzęt komputerowy także przez Internet, ale w tym przypadku, do kontaktu podany był  angielski numer telefoniczny. Sprzedawca laptopa postanowił upewnić się, czy ktoś nie chce ich oszukać. Odnalazł dane firmy z województwa dolnośląskiego i skontaktował się z nimi. Okazało się, że nie zamawiają żadnego laptopa  a  podany w zamówieniu pracownik nigdy nie pracował w firmie, nie mówiąc już o angielskim numerze telefonu.  Mając już taką wiedzę sprzedawca udał się do V Komisariatu Policji  w Krakowie, gdzie złożył  stosowne zawiadomienie o przestępstwie.

Do działania przystąpili  kryminalni z podgórskiego komisariatu. Policjanci szybko ustalili tożsamość sprawców. Jak się później okazało cały przestępczy proceder wymyśliło sobie dwóch znajomych. 29-latek oraz jego 25-letni kompan zostali zatrzymani.

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni kupowali sprzęt komputerowy w różnych sklepach, posługując się danymi innych firm, w tym numerami  kart kredytowych, które zostały uzyskane przez nich w nieustalonych okolicznościach, wyjaśnianych  w trakcie prowadzonego postępowania. W ten sposób uzyskany sprzęt spieniężali w lombardach lub sprzedając za pośrednictwem portali aukcyjnych.

Podczas przeszukania miejsc zamieszkania oszustów policjanci ujawnili dokumenty oraz sprzęt komputerowy świadczący o innych przestępstwach tego duetu. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty oszustwa komputerowego (art. 287 §1KK ), a Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt. Grozi im 5 lat pozbawienia wolności.