Uwaga na oszustów podszywających się pod organizacje charytatywne!

Uwaga na oszustów podszywających się pod organizacje charytatywne!

Dzielnicowi z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 22-letnią kobietę, która kwestowała na rzecz organizacji charytatywnej pomagającej osobom głuchoniemym. Kobieta została zatrzymana.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Dzielnicowi z I Komisariatu Policji w Krakowie podczas obchodu rejonu służbowego zauważyli młodą kobietę, która kwestowała. Policjanci podeszli do niej aby sprawdzić jaką organizację charytatywną reprezentuje. Wtedy okazało się, że dziewczyna, nie posiada identyfikatora stwierdzającego jej tożsamość i stwierdzającego pozwolenia na zbiórkę pieniędzy w miejscu publicznym. Miała jedynie przy sobie jedynie kartkę, na której opisany był cel, na który zbierała pieniądze. Dzielnicowi wylegitymowali dziewczynę – okazała się nią być 22-letnia obywatelka Rumunii. Kobieta miała przy sobie również listę, na która wpisywała dane osoby, która wpłaciła pieniądze. Po sprawdzeniu okazało się, że to oszustka. Policjanci ustalają jak długo 22-latka mogła zajmować się tym przestępczym procederem. Zabezpieczona została lista oraz gotówka. Zatrzymana twierdziła, że dopiero co przyjechała do Polski. Kobieta usłyszy zarzuty oszustwa, za co grozi 8 lat pozbawienia wolności.

Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy. Osoba publicznie kwestująca na rzecz danej organizacji charytatywnej powinna posiadać zgodę Urzędu Miasta na zbiórkę pieniędzy. Jeżeli decydujemy się na darowiznę powinniśmy sprawdzić czy dana organizacja rzeczywiście istnieje i czy nie mamy do czynienia z oszustem.