Policja przestrzega przed nową formą oszustw tzw. metodą „Na BLIK-a”

Policja przestrzega przed nową formą oszustw tzw. metodą „Na BLIK-a”

Przestępcy sukcesywnie opracowują nowe metody oszustw, aby wyłudzić pieniądze. Policja coraz częściej otrzymuje zgłoszenia o kradzieżach metodą „na BLIK-a”.  Zazwyczaj zaczyna się niewinnie od wysłania od znajomego/znajomej prośby o pożyczkę za pośrednictwem komunikatora internetowego. Oszuści najczęściej wysyłają wiadomość do kilku osób jednocześnie. Pokrzywdzeni wierząc, że ich kolega/koleżanka potrzebuje finansowej pomocy np. na leki, na zapłatę za zamówioną pilną przesyłkę, padają ofiarami przestępców. Następnie pisząc „dziękuję, oddam pieniążki bardzo szybko”, „ratujesz mi życie”  oszust wzbudza w nas poczucie wdzięczności i świadomości, że robimy dobrze. Później sytuacja toczy się bardzo szybko, przesyłamy kod i zatwierdzamy wykonanie transakcji w telefonie.

Apelujemy do osób korzystających z płatności metodą  BLIK, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów.

W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze skontaktuj się z tą osobą, aby potwierdzić jej tożsamość. Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.

Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Należy również zabezpieczyć swoje konto przed dostępem publicznym, zadbać o bezpieczny sposób logowania  i zadbać o swoją prywatność.