Unikaj zagrożeń

„Rodzinne pożegnanie lata” z krakowską Policją

W dniu 10 września 2017 r. policjanci Wydziału Prewencji, Ruchu Drogowego i Sztabu  KMP w Krakowie, uczestniczyli w festynie pn.: „Rodzinne pożegnanie lata”, zorganizowanym przez Urząd Miasta Krakowa oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód. Wśród wielu atrakcji przygotowanych przez gospodarzy, dużym zainteresowaniem cieszyły się „policyjne” atrakcje m.in. psy służbowe, możliwość przymierzenia umundurowania policjanta pododdziałów zwartych Policji, specjalny tor przeszkód z wykorzystaniem „alkogogli” i „narkogogli”. Wszyscy chętni mogli również usiąść za kierownicą radiowozu i motocykla policyjnego. Dla najmłodszych przygotowano tematyczne kolorowanki oraz specjalne karty Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, na których wykonano odciski linii papilarnych.

 

Spotkanie policjantow z uczestnikami półkolonii Szkółki Windsurfingu „SKIMKA”

W dniu wczorajszym, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, odwiedzili uczestników półkolonii zorganizowanej przez Szkółkę Windsurfingu „SKIMKA” przy ul. Koziej 22 w Krakowie. W trakcie spotkania rozmawiano z kolonistami na temat właściwego zachowania się na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych. Na zakończenie spotkania wszystkim uczestnikom rozdano tematyczne książeczki oraz poinformowano o trwającym konkursie filmowymnaprzygotowanie spotu promującego bezpieczne przebywanie nad wodą, pn.: „Filmowy przeWODNIK”, którego patronem honorowym jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

                                         

 

Święto Rodziny Krakowskiej – Impreza plenerowa 21 maja 2017r.

W niedzielę 21 maja br. krakowianie mogli po raz szósty uczestniczyć w Święcie Rodziny Krakowskiej, imprezie plenerowej zorganizowanej na Bulwarze Czerwieńskim. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Krakowa oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Z tej okazji przygotowano mnóstwo atrakcji m.in.: zabawy i konkursy z nagrodami, bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, specjalna Strefa Sportowa, Festiwal Gier Logicznych, Rodzinny Piknik Ekologiczny, przejażdżki konne, staromiejska gra terenowa „Rodzinny Kraków” oraz wiele innych atrakcji. Święto Rodziny Krakowskiej jest już stałym punktem w kalendarzu imprez miejskich.

Policjanci Wydziału Prewencji  Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wraz z policjantami Komisariatu Policji I zorganizowali specjalne stanowisko profilaktyczno – edukacyjne, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowano kolorowanki, zagadki z zakresu bezpiecznych zachowań, krzyżówki tematyczne, promowane drobnymi upominkami. Dzieci chętnie wykonywały odciski linii papilarnych na przygotowanych pamiątkowych kartach. Dla nieco starszych przygotowano quizy z szeroko rozumianego tematu unikania zagrożeń. Zainteresowanie wzbudziła możliwość przymierzenia elementów umundurowania noszonego przez policjantów pododdziałów zwartych Policji.  Wielu uczestników festynu korzystało  ze specjalistycznych okularów - alkogogli i narkogogli, które odzwierciedlają sposób działania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych na zdolność postrzegania podczas kierowania pojazdami.

Chętnie pozowano do pamiątkowych fotografii w radiowozie oraz na motocyklu Wydziału Ruchu Drogowego.

Policjantki Wydziału Prewencji KMP w Krakowie przygotowały również dwa konkursy:   konkurs plastyczny pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo”, skierowany do najmłodszych uczestników festynu, oraz dla starszych test wiedzy z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Obydwa konkursy promowane były specjalnymi nagrodami. Konkurs rozstrzygnięto w trakcie imprezy, a laureatom na scenie zostały wręczone nagrody.

„Handel ludźmi”

 

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej w Krakowie, spotkania skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Celem spotkań było podniesienie świadomości uczestników o zjawisku handlu, a co za tym idzie zagrożeniach takich jak: wykorzystywanie ofiar handlu do pracy przymusowej, żebractwa czy prostytucji. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia czyhające na osoby poszukujące pracy zarówno w kraju jak i za granicą. Uczestnicy spotkań otrzymali wiele cennych wskazówek m.in. na co zwrócić uwagę odpowiadając na ogłoszenia o pracę, jak przygotować się do wyjazdu, gdzie szukać pomocy.

 

Dzień otwarty w Zespole Szkół Nr 1 im Św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie

W dniu 25.04.2017 roku odbył się dzień otwarty Zespołu Szkół Nr 1 im Św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie. W wielobarwnym festiwalu działań artystycznych oraz edukacyjnych uczestniczyły również Policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, które przygotowały bogatą ofertę edukacyjno- profilaktyczną skierowaną do wszystkich uczestników dnia otwartego szkoły. Stanowisko profilaktyczne wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród młodzieży. Młodzież informowana była o ryzykownych zachowaniach, oraz sposobach unikania przestępstw i zagrożeń. Dużo pytań dotyczyło przepisów ruchu drogowego oraz procedury przyjęcia do służby w Policji. Policjantki przygotowały specjalny quiz z wiedzy o Policji promowany specjalnymi gadżetami. Zainteresowaniem cieszyła się możliwość przymierzenia wyposażenia policjantów pododdziałów zwartych używanego na co dzień podczas zabezpieczania bezpieczeństwa imprez masowych. Atrakcją był tor przeszkód w narko i alkogoglach. Okazało się że świat widziany z takiej perspektywy zdecydowanie różni się od rzeczywistego.

Strony