Unikaj zagrożeń

Wczesna interwencja profilaktyczna

Komenda Miejska Policji w Krakowie przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego „FreD Goes Net” kierowanego do ludzi młodych w wieku od 14 do 21 lat,  dla których kontakt z używkami, i związany z tym konflikt z prawem, był pierwszym incydentem w ich życiu. Realizatorami programu jest Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL oraz Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień MONAR. Udział w programie jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymują certyfikat poświadczający udział w warsztatach, który mogą przedstawić w ramach postępowania sądowego.

Bliższych informacji udzielają koordynatorzy programu; tel. 796 759 945 (CPES Parasol) lub tel. 790 726 960 (MONAR).

 

„Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” policjanci Wydziału Prewencji KMP w Krakowie, odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej „Academos” przy ul. Sobieskiego w Krakowie, gdzie po wyświetleniu krótkich tematycznych filmów animowanych rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa zarówno w domu, w szkole jak również i w czasie wypoczynku. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz to jak ważne jest używanie elementów odblaskowych. Poruszono także bardzo ważny temat jakim jest kontakt z osobą nieznajomą. Dzieci opowiadały jakich sytuacji należy unikać, jak reagować na dziwne zachowania, z którymi mogą się zetknąć i o jakich nietypowych zdarzeniach informować opiekunów. Na zakończenie spotkania wszystkim dzieciom wykonano pamiątkowe odciski linii papilarnych.

Uroczyste wręczenie Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Edycja 2017-2022

25 października 2017 roku odbyło się uroczyste wręczenie przez  Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie insp. Rafała Leśniaka Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Podczas wręczania obecni byli zarówno przedstawiciele wyróżnionych placówek oświatowych jak i koordynatorzy z ramienia Policji.

Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” jest dokumentem sygnowanym przez Policję, a jednym z najważniejszych kryteriów jego otrzymania przez szkołę są działania przyczyniające się do poprawy ogólnie pojętego bezpieczeństwa na rzecz uczniów. Pan Komendant podczas wręczania wielokrotnie podkreślał, że takie działania
są i będą priorytetem podczas dalszej współpracy.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4 w Krakowie,ul. Hieronima Wietora 7, 31-067 Kraków                                 

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 6 w Krakowie, ul. Niecała 8, 30-425 Kraków

Szkoła Podstawowa nr 67 im. Władysława Łokietka w Krakowie,  ul. Kaczorówka 4, 31-264 Kraków

Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie,  ul. Jerzego Szablowskiego 1, 30-127 Kraków

Radiowozem w Przedszkolu nr 34 Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

W dniu 19 października 2017 roku policjanci Wydziału Prewencji KMP w Krakowie odwiedzili Przedszkole nr 34 Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu przy ul. Nazaretańskiej 1w Krakowie. Spotkanie dotyczyło promocji bezpieczeństwa i właściwych zachowań wśród dzieci. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega praca w Policji, a także mogły zobaczyć wyposażenie specjalne policjanta biorącego udział w zabezpieczeniach. Uczyły się podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno na drodze jak i podczas zabawy w domu, czy na placach zabaw. Poznały także zasady właściwego zachowania się w sytuacji kontaktu z osobą obcą. Wszyscy wspólnie uczyli się ważnych numerów alarmowych, a na pamiątkę każde dziecko otrzymało własny odcisk linii papilarnych na specjalnie przygotowanej pamiątkowej karcie. Na koniec spotkania zaprezentowano przedszkolakom radiowóz, w którym każdy mógł chociaż przez chwilę poczuć się jak policjant.

Debata Społeczna  Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

W dniu 20 października 2017 r. w siedzibie Galicyjskiej Fundacji „Wsparcie, Integracja, Rozwój” Centrum Integracji Społecznej przy ul. Bronowickiej 73 w Krakowie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji
w Krakowie. Jej odbiorcami było około 70 osób (uczestnicy programu  realizowanego przez CIS, pracownicy oraz mieszkańcy).

Podczas debaty poruszono zagadnienia dotyczące zasad funkcjonowania  narzędzia informatycznego w postaci „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” opracowanego
z inicjatywy MSWiA, celem umożliwienia społeczeństwu lepszej komunikacji z Policją. Omówiono również zasady obsługi i działania aplikacji mobilnej „Moja Komenda”
oraz  programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Ważnym aspektem spotkania było omówienie sposobów działania oszustów na tzw. „legendę” podających się głównie za policjantów CBŚP, a także problemy nurtujące mieszkańców z zakresu zakłócania spokoju i porządku publicznego, spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz niewłaściwego parkowania.

Z  uwagi na duże zainteresowanie planowana jest kontynuacja spotkań z uczestnikami Galicyjskiej Fundacji z wykorzystaniem różnorodnych form przekazu.

Strony