Apel do miłośników motoryzacji

Policyjne statystyki nie kłamią. Nadchodzi czas gwałtownego wzrostu liczby wypadków śmiertelnych z udziałem kierujących i pasażerów: rowerów, motocykli, motorowerów i gwałtownego wzrostu liczby młodych kalek - bezmyślnych ofiar miłośników motoryzacji.

Na ten „drogowy Armagedon” jest skuteczne antidotum. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nie tylko wyjechać, ale i szczęśliwie powrócić.

Z uwagi na wiosenny „wysyp” kierowców jednośladów, Policja zwraca szczególną uwagę na kilka faktów związanych z ich poruszaniem się po drodze, w czasie których najczęściej dochodzi do tragicznych w swych skutkach zdarzeń.

Rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści!

Przypomina się, że podczas skręcania na drodze należy właściwie ustawić rower, motorower  lub motocykl i odpowiednio wcześnie oraz zrozumiale dla innych użytkowników, zasygnalizować planowany manewr, poprzez używanie kierunkowskazów, a w przypadku ich braku - wyciągniętą ręką. Koniecznie wcześniej należy upewnić się przez spoglądanie do lusterek oraz obracanie głowy w bok, o możliwości bezpiecznego przeprowadzenia manewru.

Wyprzedzanie pojazdów skręcających w lewo odbywa się z prawej strony, dlatego bacznie obserwujcie drogę, przyglądając się dokładnie na zamiary kierowców pojazdów znajdujących się z przodu. Pamiętajcie, że wraz z Wami  wkrótce na drogi  wyjadą  pojazdy rolnicze, nie zawsze sprawne. Zbliżając się do nich zwiększcie uwagę, aby uniknąć zagrożenia z ich strony. Używajcie kasków ochronnych.

Rowerzyści i motorowerzyści! Na drogach o dużym natężeniu ruchu korzystajcie, w miarę możliwości, z pobocza - oczywiście pod warunkiem, że jest ono do tego przystosowane (np. na drogach krajowych) i nie utrudni to ruchu pieszym.

Motocykliści!

Nie ryzykujcie i pamiętajcie, że droga to nie miejsce do prowadzania eksperymentów z prędkością. Prędkość bezpieczna to prędkość dopasowana do posiadanych umiejętności, nie większa niż określona administracyjnie i przede wszystkim - odpowiednio dobrana do zmieniających się warunków drogowych. Nie wyprzedzajcie na zakrętach i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, gdyż  z drugiej strony w każdej chwili może nadjechać inny pojazd. Dokładnie „czytajcie drogę”, w szczególności informacje o zbliżaniu się do przejść dla pieszych. Jeśli nie widzicie przejścia w całości, nie zakładajcie, że nie porusza się po nim pieszy. 

Kierowcy samochodów ciężarowych i jednośladów!

Przy wymijaniu  zwiększcie odstęp na tyle, aby powstający podmuch wiatru podczas ruchu samochodu ciężarowego  nie przewrócił rowerzysty, motorowerzysty lub motocyklisty. Kierowcy pojazdów o dużych gabarytach!

Utrzymujcie co najmniej 1 metrowy odstęp  od wyprzedzanych pojazdów jednośladowych,     a w razie niekorzystnych warunków powstrzymajcie się od wyprzedzania, nie spychajcie rowerzystów do rowu. 

Kierowcy samochodów osobowych oraz ciężarowych!

Przed skręceniem w lewo, bądź w prawo, ze szczególną starannością upewnijcie się, czy nie przejeżdża obok Was rowerzysta, gdyż może się okazać, że właśnie znajduje się obok pojazdu  i  niekoniecznie chce się poruszać  w tym samym kierunku.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego!

Zawsze zachowujcie ostrożność, a w niektórych sytuacjach szczególną ostrożność, która jest niezaprzeczalnym gwarantem bezpieczeństwa w ruchu drogowym!

            I na koniec apel o zrozumienie, kulturę i współdziałanie wszystkich użytkowników dróg. I tych zabezpieczonych karoserią - kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, i tych chronionych jedynie kaskiem lub niechronionych wcale. 

Szerokiej drogi!