Dla kierowców

Bezpieczne Wakacje 2019

W okresie wakacji od 19 czerwca do 1 września 2019 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie prowadzą wzmożone działania pod krypt. „Bezpieczne Wakacje 2019”.

Zintensyfikowano nadzór nad ruchem drogowym poprzez nasilenie kontroli uczestników ruchu drogowego, w szczególności w zakresie:

  • stanu trzeźwości kierujących, w szczególności autobusami oraz innych uczestników ruchu,
  • stanu technicznego i wyposażenia pojazdów,
  • prawidłowego doboru miejsc postoju w czasie podróży,
  • właściwego załadunku sprzętu oraz bagaży,
  • przestrzeganie ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, przez kierujących autobusami przewożących zorganizowane grupy turystów,
  • sposobu przewożenia dzieci przez kierujących samochodami osobowymi.

Ponadto policjanci Ogniwa Profilaktyki prowadzą szkolenia dla wszystkich uczestników ruchu drogowego m.in. w miejscach odbywania się półkolonii, Centrach Aktywności Seniora itp. przypominając o zasadach właściwego poruszania się po drodze.

W ostatnich dniach wakacji policjanci Wydziału Ruchu Drogowego apelują o rozwagę i bezpieczną jazdę z uwagi na wzmożony ruch na drogach spowodowany powrotami.

BEZPIECZNE FERIE 2018

W  okresie ferii zimowych (od 15.01– 25.02.2018 roku) policjanci  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji   w Krakowie przeprowadzą   wzmożone  działania pod krypt. „BEZPIECZNE FERIE 2018”.

W tym czasie nasilą się kontrole uczestników krakowskich dróg i w szczególności będą  one dotyczyć:

- stanu trzeźwości kierujących, w tym autobusami wykonującymi przewozy osób na liniach regularnych, jak również przewoźników okazjonalnych, zwracając szczególną uwagę na prawidłowe oznakowanie i wyposażenie autobusów przewożących dzieci i młodzież na ferie zimowe

- stanu technicznego i wyposażenia pojazdów (stanu ogumienia pojazdów, układu kierowniczego oraz układu hamulcowego)

- przestrzegania przez kierujących ustawy o transporcie drogowym i czasu pracy kierowców 

- sposobu przewożenia dzieci przez kierujących pojazdami osobowymi

- właściwego załadunku bagaży i sprzętu narciarskiego

Policjanci będą zdecydowanie reagować na przestępstwa i wykroczenia wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym popełniane zarówno przez kierujących, jak i pieszych uczestników ruchu, zwracając szczególną uwagę na wykroczenia tj:

-nieprawidłowe wyprzedzanie oraz omijanie pojazdów 

-niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa 

-przechodzenie przez jezdnię w miejscu  niedozwolonym

-niedostosowanie prędkości do panujących  warunków drogowych
  i atmosferycznych

-wychodzenie na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd

-niestosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej przez uczestników ruchu drogowego

Szczególnym nadzorem objęte będą główne ciągi komunikacyjne, tranzytowe oraz drogi prowadzące do górskich miejscowości wypoczynkowych i przejść granicznych.

BĄDŹ OSTROŻNY  !!!

W  dniach 16.01-26.02.2017 roku na terenie miasta Krakowa, podczas trwania ogólnopolskich ferii zimowych  miało miejsce 1062 zdarzenia drogowe, w tym 80 wypadków drogowych  i 982  kolizje drogowe, w których ranne  zostały 90 osoby, a 1 osoba zginęła.

Dzieci uczestniczyły w 11 wypadkach drogowych.

Wśród ofiar wypadków drogowych NIE BYŁO DZIECI !!!

PAMIĘTAJ !!!

Zwróć uwagę na stan techniczny autobusu,którym podróżować będzie TWOJA RODZINA!!!

Sprawdź, czy pojazd nie posiada skorodowanych elementów karoserii, zużytych lub uszkodzonych opon, a spod pojazdu nie wyciekają płyny eksploatacyjne.

Przyglądnij się kierowcy pojazdu. Widząc, że kierowca ma problemy z utrzymaniem równowagi, jego mowa jest bełkotliwa i wyczuwalna jest od niego woń alkoholu, natychmiast zadzwoń na Policję!

Jeżeli stan techniczny pojazdu, którym podróżować będą TWOI NAJBLIŹSI, jest niepokojący i może wpływać na bezpieczeństwo podróży zgłoś potrzebę kontroli autobusu przed wyjazdem w trasę dzwoniąc pod nr tel. 997 lub 112.

Mając na uwadze  zwiększoną  ilość  wyjazdów  dzieci i  młodzieży  na  ferie  zimowe,  policjanci  WRD  KMP  Kraków,   dbając o bezpieczeństwo najmłodszych,  jak  co  roku  uruchomili   tzw.  „stały  punkt  kontroli  autokarów " Kraków - parking przy Centrum Handlowym Plaza, al. Pokoju 44,. po uprzednim zgłoszeniu Dyżurnemu  WRD KMP Kraków pod numerem telefonu nr tel. 12 615 41 11, 12 615 29 05, 997 lub 112 i ustaleniu z nim daty i godziny kontroli.  

WAŻNA RADA !!!

Zanim wyjedziesz w podróż sprawdź stan techniczny pojazdu, którym  zamierzasz podróżować (stan ogumienia, oświetlenie) i pamiętaj o zabraniu wszystkich wymaganych przepisami dokumentów.

UWAŻAJ !!!

Warunki atmosferyczne zmieniają się podczas jazdy w okresie jesienno -zimowym z minuty na minutę, a rutynowa, brawurowa jazda  z  nadmierną  prędkością  jest główną przyczyną wypadków śmiertelnych na polskich drogach.

Jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego, a także korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego wpływają bezpośrednio na Twoje życie i zdrowie oraz Twoich Najbliższych !!!

 

 „Łapki na kierownicę”

W dniu 14 czerwca 2017 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę”, której założeniem jest przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie za sobą korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Policjanci krakowskiej ,,drogówki’’ w czasie kampanii rozdawali kierującym ulotki edukacyjne, pokazujące skutki korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy, a także wszyscy, którzy przestrzegali przepisów ruchu drogowego zostali nagrodzeni jabłkiem, natomiast kierujący popełniający wykroczenia otrzymali cebulę. Niektóre kontrole zakończyły się mandatem.

Od 1 stycznia do 20 czerwca br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie wystawili 1158 mandatów oraz sporządzili 19 wniosków o ukaranie za wykroczenie polegające na niestosowaniu się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, tj. art. 97 Kodeksu Wykroczeń w związku z art. 45 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Przypominamy, iż policjant w związku z popełnieniem tego wykroczenia może nałożyć mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych oraz sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.

Funkcjonariusze apelują o rozwagę.

„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO”  -  makiety bezpieczeństwa w ruchu drogowym

 

W dniu 21 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 56 na ulicy Fredry 65/71 Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie wręczyli nagrody uczniom, którzy przygotowali makiety dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach akcji „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO”. Uczestnicy otrzymali nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc, natomiast 8 osób zostało wyróżnionych.

Ponadto funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego w tym dniu  przekazali  dzieciom aktywnie uczestniczącym w kampanii „Rowerowy Maj”, kamizelki odblaskowe, umożliwiające lepszą widoczność na drodze. Celem tej akcji było promowanie komunikacji rowerowej wśród dzieci, rodziców i pracowników szkół i przedszkoli.  

 

Wzmożona kontrola pojazdów pod kątem jakości spalin

W związku z dużymi zanieczyszczeniami powietrza policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w codziennej służbie realizuje miedzy innymi  zadania których nadrzędnym celem jest dbałość o zdrowie i komfort życia mieszkańców Krakowa. Zwiększająca się liczba pojazdów wymaga radykalnego  i zdecydowanego działania w zakresie wzmożonej  kontroli pojazdów pod kątem jakości spalin .

W dniach 15,16 lutego 2017 roku policjanci krakowskiej drogówki prowadzili wzmożone kontrole jakości spalin samochodowych używając urządzeń typu:

Dymomierz - do badania spalin pojazdówwyposażonych w silnik diesel,

Analizator spalin  -  do pojazdów benzynowych i wyposażonych w gaz.


W  tych dniach policjanci przeprowadzili  114 badań  w tym:

            19 badań pojazdów wyposażonych  silnik diesla zatrzymując 4 dowody rejestracyjne ,

            95 badań  pojazdów wyposażonych w silniki benzynowe oraz LPG zatrzymując  6 dowodów rejestracyjnych  za przekroczenie normy emisji zanieczyszczeń gazowych.

Strony