Usiłowali wyłudzić kredyt bankowy na podstawie sfałszowanych zaświadczeń o zatrudnieniu. Policjanci V Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali troje oszustów.

Usiłowali wyłudzić  kredyt bankowy na podstawie sfałszowanych zaświadczeń o zatrudnieniu. Policjanci V Komisariatu Policji  w Krakowie zatrzymali troje oszustów.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, do V Komisariatu Policji w Krakowie  zgłosił się przedstawiciel  banku. Pracownik chciał podzielić się z policjantami pewnymi wątpliwościami  dotyczącymi udzielenia konkretnego kredytu. Okazało się, że od kilku dni pewna kobieta z synem starają się o uzyskanie kredytu w wysokości 70 tys. złotych w ich banku. Oboje przedstawiają zaświadczenia o zatrudnieniu i pracy ale czujność bankowców wzbudza fakt, że chłopak mający 19-lat, zatrudniony według zaświadczenia w sklepie papierniczym ma zarabiać …. 11 tys. złotych. Policjanci postanowili od razu przyjrzeć się tej sprawie. Jak ustalono, zarówno 19-latek jak i jego 38-letnia matka są mieszkańcami Kalwarii Zebrzydowskiej, nigdy jednak nie byli zatrudnieni w tym sklepie papierniczym.  Funkcjonariusze podczas przeszukania mieszkania  zajmowanego przez matkę z synem ujawnili jeszcze inne umowy kredytowe wystawione przez kolejne banki, zarówno w Krakowie jak i innych miejscowościach (umowy zawierane były na podstawie sfałszowanych zaświadczeń o pracy). Wszystko wskazuje na to, że  matka z synem wpadli w spiralę długów i aby z nich wyjść zaciągali kolejne kredyty. Aby jednak uzyskać kredyty potrzebowali solidnych zaświadczeń  o zarobkach i tu z pomocą przyszedł 44-letni właściciel sklepu papierniczego z Krakowa.   Wszystko wskazuje na to, że proceder ten trwał od października ubiegłego roku.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego całej trójce przedstawiono zarzuty usiłowania oszustwa ( art.286 KK ) oraz usiłowania wyłudzenia kredytu na podstawie sfałszowanego dokumentu ( art.297 KK i art.270 KK ). Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci będą  docierać do placówek bankowych, które udzieliły kredytu na podstawie sfałszowanych dokumentów.