"Zagrożenia w sieci" - warsztaty w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie

"Zagrożenia w sieci" - warsztaty w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie

Internet, początkowo narzędzie informacyjne i rozrywkowe w dzisiejszych czasach jest  znacznie szerzej wykorzystywany, między innymi do wykonywania skomplikowanych transakcji finansowych, zakupów w wirtualnych sklepach i obsługi kont bankowych. Niestety, zawsze tam, gdzie są pieniądze, pojawiają się oszuści. Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Krakowie prowadzą cykliczne spotkania z różnymi grupami społecznymi, związane z programem profilaktycznym pn. „Zagrożenia w sieci, profilaktyka reagowanie”. Jedno z takich spotkań odbyło się w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie. Mundurowi przeprowadzili warsztaty dla kadry pedagogicznej Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych, oraz dla dorosłych słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego Szkoły Pracowników Służb Medycznych i Społecznych.

Tematem wiodącym spotkania było zwrócenie uwagi na fakt, iż komputery i urządzenia cyfrowe oraz Internet odgrywają coraz większą rolę nie tylko w codziennym życiu ale również są źródłem nielegalnej działalności lub też w znaczny sposób pomagają w jej prowadzeniu, poprzez możliwości, które stwarzają, tj: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa (aukcje internetowe, ogłoszenia, oferty zarobkowania, usługi medialne) oraz przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych.

Funkcjonariusze radzili jak zabezpieczyć swój komputer, by korzystanie z Internetu było możliwie jak najbezpieczniejsze, jak nie stać się ofiarą przestępstwa zachowując ostrożność, rozwagę i czujność, szczególnie w sytuacjach kiedy dokonujemy płatności lub przekazujemy swoje dane osobowe.