NIE ZOSTAWIAJMY ZWIERZĄT W ZAMKNIĘTYM SAMOCHODZIE!

NIE ZOSTAWIAJMY ZWIERZĄT W ZAMKNIĘTYM AUCIE!

Apelujemy kolejny raz o zachowanie rozsądku – nie zabierajmy z sobą zwierząt w podróż samochodem jeśli planujemy załatwianie różnych spraw i wiemy, że nie będziemy mogli zabrać ze sobą zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się że wyszły tylko na chwilkę żeby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła „powiewu”. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.

Co robić w takiej sytuacji ?

Jeżeli widzimy takie sytuacje dzwońmy na numer alarmowy 112 lub 997 prosząc o przyjazd patrolu. Dopuszczalne jest również zbicie szyby jeżeli widzimy, że zwierzę jest wycieńczone i nie reaguje na bodźce. To stan tzw. wyższej konieczności, mamy prawo ratować dobro wyższego rzędu a życie zwierzęcia jest więcej warte niż mienie. Gdy zdecydujemy się interweniować sami, tuż przed zbiciem szyby możemy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, pokazujące zastaną sytuację.

Właściciel który w taki nieodpowiedzialny sposób zostawi zwierzę i spowoduje jego cierpienie lub śmierć musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi – może to zostać zakwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzęciem, a to jest przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.