AKTUALNOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy policjanci zatrzymali 27-letniego oszusta

Data publikacji 15.02.2021

W ubiegłym tygodniu krakowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w listopadzie zeszłego roku wykorzystując metodę ‘’na wnuczka’’, oszukał krakowską seniorkę na 7 tysięcy złotych. Teraz oszust odpowie przed sądem. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

27 listopada ub.r. na telefon stacjonarny 62-letniej mieszkanki Płaszowa zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna i przekonał kobietę, że chwilę wcześniej spowodował wypadek samochodowy, w którym poważnie ucierpiał inny jego uczestnik. Oszust wmówił seniorce, że aby uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadku musi szybko przekazać 50 tysięcy złotych na rzecz osoby poszkodowanej. 62-latka nie posiadała takiej gotówki  i poinformowała rozmówcę, że jest w stanie przekazać jedynie 7 tysięcy złotych. Oszust przystał na taką propozycję i polecił przekazać gotówkę kurierowi, który chwilę później zjawił się pod drzwiami jej mieszkania i odebrał torbę z pieniędzmi. Kiedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą wyłudzenia, natychmiast powiadomiła Policję.

Kryminalni z Wydziału d/w z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. Efektem tych działań była „wizyta” 11 lutego br. w mieszkaniu jednego z bloków w rejonie Prokocimia. To właśnie tam zamieszkiwać miał mężczyzna, który odebrał od seniorki pieniądze. Po przybyciu pod ustalony adres drzwi do mieszkania otworzył 27-latek będący w zainteresowaniu kryminalnych. Policjanci poinformowali mężczyznę o celu ich wizyty, a następnie zatrzymali 27-latka. W trakcie przesłuchania w pobliskim komisariacie mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa i przyznał się do winy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

  • Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

  • Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Powrót na górę strony