"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"- akcja krakowskiej drogówki
Wczoraj policjanci krakowskiej drogówki prowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Celem akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo podczas zdarzenia drogowego. W czasie działań, mundurowi obejmują nadzorem odcinki dróg, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerzystów, drogi dla rowerów, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. W miejscach tych zwracają uwagę na każde niezgodne z prawem zachowanie - zarówno pieszych jak i kierujących.
23 kwietnia br. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na terenie miasta przeprowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji policjanci nie tylko zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.
W wyniku przeprowadzonej akcji, mundurowi ujawnili 99 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Wśród najczęstszych przewinień były: niestosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej oraz przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci zwracali też uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących wobec pieszych. Mundurowi ujawnili 25 przypadków łamania przepisów w tym zakresie. Dotyczyły one głównie nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu oraz omijanie pojazdu przed przejściem.
O tym jakie mogą być skutki zdarzeń drogowych, przekonała się piesza, która 21 kwietnia na al. Pokoju została potrącona na przejściu z sygnalizacją świetlną. Kobieta z urazem nogi została przewieziona do szpitala. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle.
Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Dlatego po raz kolejny przypominamy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze.
Pieszemu nie wolno:
•wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
•poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
•poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
•przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
•przebiegać tuż przez pojazdem,
•wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
•wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
•poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.