Ćwiczenia policyjnych pirotechników z wojskowymi saperami
Podnoszenie kwalifikacji policjantów jest nieodłącznym elementem służby. Ćwiczenia w warunkach symulowanych pozwalają na właściwą i szybką reakcję podczas wystąpienia realnego zagrożenia. Takim realnym zagrożeniem są między innymi sytuacje ujawnienia niewybuchów bądź niewypałów z okresu II wojny światowej. Wówczas, na miejscu pierwsi pojawiają się policyjni pirotechnicy, którzy oceniają sytuację i zabezpieczają miejsce, dlatego tak ważne jest ich właściwe wyszkolenie.
29 czerwca br. na poligonie Pasternik, pirotechnicy z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko - Pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wraz z psami do nawęszania zapachów materiałów wybuchowych, odbyli szkolenie z saperami z 32 Patrolu Saperskiego. W trakcie szkolenia policyjni pirotechnicy doskonalili swoją wiedzę z zakresu wojskowych materiałów wybuchowych oraz niewybuchów i niewypałów oraz bezpieczeństwa pracy z nimi, a psy specjalistyczne miały możliwość trenowania pracy węchowej na tego typu materiałach.
Nieustanne podnoszenie kwalifikacji oraz doskonalenie się w tej trudnej i niebezpiecznej materii jest wpisane w pracę pirotechników. Szkolenia tego typu przyczyniają się do zapewnienia odpowiedniej jakości i przede wszystkim bezpieczeństwa prowadzonych w codziennej służbie rozpoznań minersko - pirotechnicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to saperzy wojskowi podejmują i niszczą niewybuchy i niewypały będące pozostałością po działaniach wojennych na terenie Polski, jednak to właśnie policyjni pirotechnicy są kierowani jako pierwsi na miejsce, celem zidentyfikowania danego przedmiotu oraz oceny stopnia, w jakim zagraża on życiu ludzi i podjęcia decyzji o ewakuacji, wyznaczenia strefy bezpiecznej, a także określeniu czy podlega on podjęciu przez wojsko czy też funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji.
Przedmiotowe szkolenie było również doskonałą okazją do dalszego zacieśnienia współpracy pomiędzy pirotechnikami policyjnymi i saperami wojskowymi, przekładającej się na wysokie standardy pracy w trakcie prowadzonych działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Krakowa w zakresie zagrożenia ze strony powojennych niewybuchów i niewypałów.