Policjanci z komisariatu II przypominają kierowcom o zachowaniu ostrożności na przejazdach kolejowych
Wakacyjna beztroska nie powinna uśpić czujności kierowców, którzy całą swoją uwagę powinni skupić na prowadzeniu pojazdu i tym co dzieje się na drodze. Przejazdy kolejowe, przede wszystkim te niestrzeżone, to miejsce szczególnie niebezpieczne, a chwila roztargnienia może skończyć się tragicznym w skutkach wypadkiem.
Na początku sierpnia br. funkcjonariusze z Komisariatu Policji II w Krakowie Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz pracownikami PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach działań pn. „Bezpieczny przejazd”, informowali kierowców na przejeździe kolejowym PKP przy ul. Kąpielowej w Krakowie o zagrożeniach występujących w takich miejscach.
Kilkukrotnego upewnienia się, czy nie nadjeżdża pociąg wymagają od kierowcy niestrzeżone przejazdy kolejowe, które dopiero wówczas można bezpiecznie pokonać. Przejazd kolejowy z zaporami, również rodzi ryzyko błędu ludzkiego, bądź niespodziewanej awarii, dlatego i tu warto sprawdzić czy bezkolizyjnie przejedziemy przez tory. Droga hamowania składu kolejowego, to 1300 m co oznacza, że kierowca samochodu w czasie zderzenia z nim praktycznie nie ma szans na przeżycie.
Policjanci przekazywali również rady co zrobić w przypadku usterki pojazdu na przejeździe. Informowali, że należy natychmiast opuścić pojazd wraz z pasażerem i bezzwłocznie, korzystając z numeru alarmowego, powiadomić o pojeździe na torach operatora, podając numer skrzyżowania, który znajduje się na przejeździe kolejowym.
Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach i przejazdach kolejowych oraz bezpieczne powroty z letniego wypoczynku.