Krakowscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi pod legendą „na wnuczka” i „na policjanta”
Początkiem tego tygodnia na terenie Krakowa doszło do kolejnych dwóch oszustw na seniorach. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przypominają jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.
20 września br. na telefon stacjonarny 82-letniego mieszkańca Krakowa zadzwonił nieznajomy mężczyzna, który podał się za policjanta. Poinformował on rozmówcę, że jego wnuczek spowodował wypadek drogowy i potrzebuje gotówki na kaucję w zamian za odstąpienie od czynności. Niczego nieświadomy senior chcąc pomóc wnuczkowi po kilkudziesięciu minutach przekazał 15 tysięcy dolarów oraz 2 tysiące złotych nieznanemu mężczyźnie który pojawił się pod drzwiami jego mieszkania i podał się za funkcjonariusza policji. Po pewnym czasie starszy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszusta i złożył zawiadomienie w komisariacie IV Policji w Krakowie, który prowadzi dochodzenie aktualnie w tej sprawie.
Do podobnej samej sytuacji doszło także dzień później. Tym razem ofiarą oszusta również został 82-letnia mieszkanka Krakowa. Do seniorki zadzwonił rzekomy „wnuczek”, który powiedział, że „ojciec spowodował poważny wypadek i idzie siedzieć”. Nie podejrzewając oszustwa kobieta przekazała potem pod drzwiami fałszywemu policjantowi gotówkę i złotą biżuterię o łącznej wartości blisko 20 tysięcy złotych na „ kaucję” na rzecz syna.
Nadal popularną metodą oszustwa jest legenda o członku rodziny w tarapatach („spowodowaniu wypadku”) i możliwości uniknięcia jego aresztowania poprzez przekazanie pieniędzy „na kaucję”. Przestępcy informują przy tym, że przyślą po gotówkę „zaufaną osobę” lub „policjanta”. Gdy ofiara nie posiada gotówki w domu lub na koncie bankowym, to zostaje namówiona przez oszustów do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa !
Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (rozłączając poprzednią rozmowę).
Pamiętaj także !
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.