4. Wielka Lekcja Ekologii w TAURON Arenie Kraków. Działania profilaktyczne Wydziału Prewencji KWP w Krakowie
26 września 2021 r. odbyła się 4. Wielka Lekcja Ekologii w TAURON Arenie Kraków. Z uwagi na obowiązujące wymogi sanitarno-epidemiologiczne, akcja zorganizowana została na przylegających do obiektu terenach zewnętrznych – Arena Garden. Głównym celem wydarzenia było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków i miejskie spółki komunalne. Organizatorom w szczególności zależało na pokazaniu tych działań dzieciom i młodzieży stąd pomysł na przygotowanie „lekcji” i zgromadzenie w jednym miejscu wielu podmiotów, którym bliskie są tematy związane z ekologią, w tym małopolskiej Policji
W TAURON Arenie Kraków można było zobaczyć m.in. ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy (m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparkę, beczkowóz), a także elektryczny i zabytkowe autobusy z taboru krakowskiego MPK oraz ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską. Wydział Prewencji KWP w Krakowie zaprezentował Miasteczko Edukacyjno-Profilaktyczne, a w nim materiały profilaktyczne dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych, dotyczące bezpieczeństwa w: domu, szkole, grupie rówieśniczej. Na najmłodszych przygotowano atrakcje takie jak: balony, naklejki, malowanki, ulotki, zakładki, plany lekcji, tatuaże ze smokami oraz odciski linii papilarnych.
Podczas wydarzenia funkcjonariuszy wspomagały dwie maskotki przedstawiające smoki: oraz Inspektor Wawelek i Polisia – maskotki małopolskiej Policji, a także Barbakus ze Straży Miejskiej Miasta Krakowa.
W akcji profilaktycznej wzięli udział również przedstawiciele Fundacji „Prodriver”, którzy w ramach Kampanii społecznej „Krakowskie drogi bez promili” zaprezentowali: symulatory wypadków drogowych z pokazem crash-testu, laboratorium badań psychotechnicznych oraz wystawę motoryzacyjną.
W trakcie imprezy na stoisku profilaktycznym promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zainteresowani mogli dowiedzieć się w jaki sposób z jej pomocą mogą zgłaszać przypadki, np. miejsca niebezpieczne na wodach. Ponadto przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać.