AKTUALNOŚCI

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu. Kontrole krakowskiej Policji

Data publikacji 06.12.2021

Temperatury na zewnątrz, zwłaszcza w nocy, spadają poniżej zera. Krakowscy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany czy altanki na ogródkach działkowych. Aby się rozgrzać, bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co może skutkować pożarem bądź zaczadzeniem. Policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Kiedy odnajdują takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Krakowscy policjanci współpracują w tych działaniach ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, ośrodkami pomocy społecznej.

Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Policja apeluje o to, aby nie być obojętnym na cudzą krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, ale także osoby starsze i osoby nietrzeźwe. W przypadku osób nietrzeźwych, którzy z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna, do zamarznięć najczęściej dochodzi w parkach i na przystankach komunikacji miejskiej. Mitem jest przekonanie, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Następstwem wypicia alkoholu jest chwilowe podwyższenie ciepłoty ciała, jednak w konsekwencji taki organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Poza tym, stan upojenia alkoholem powoduje ograniczoną zdolność koordynacji ruchów, wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia, utrata równowagi, upadek i brak możliwości samodzielnego poradzenia sobie. Wtedy o tragedię nietrudno.
W przypadku osób starszych, samotnych do zamarznięć może dochodzić w sytuacjach, kiedy osoby takie nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Powyższe informacje można przekazać dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 986, jak też z kontaktując się z dyżurnym czy dzielnicowym z wykorzystaniem aplikacji Moja Komenda.
Również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia. Wystarczy na Mapie  ►  https://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie po raz kolejny uruchomił usługę STREETBUS dla osób doświadczających bezdomności.

Streetbus będzie działał w godzinach od 20:00 – 23:00, od 1 grudnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i będzie zatrzymywał się na następujących przystankach:

postój K+R BUS na al. 3 Maja, przy Muzeum Narodowym (na początkowym fragmencie al. Alejach Trzech Wieszczów) – szacunkowy postój od godz. 20.15 do 20.45;

Al. Pokoju na wysokości ul. Lema, przystanek autobusowy (linii nocnej 662 NŻ) – szacunkowy postój od godz. 21.15 do 21.50;

dworzec autobusowy/ zajezdnia MPK „Podgórze SKA” – szacunkowy postój od godz. 22.15 do 22.45

Podczas postoju STREETBUSA, osoby bezdomne lub osoby ubogie czasowo pozbawione schronienia przebywające na ulicach naszego miasta, będą mogły się ogrzać, otrzymać kanapki, ciepłe napoje (herbata, kawa), koce, termosy oraz informacje o miejscach i formach pomocy osobom bezdomnym na terenie Krakowa. W sytuacjach niezbędnej konieczności będzie wydawana odzież, a w innych przypadkach pracownicy udzielą informacji o miejscach, gdziemożna ją otrzymać. Korzystanie ze STREETBUSA jest bezpłatne.

  • policjanci podczas kontroli jednego z pustostanów w którym mogą przebywać osoby bezdomne
  • policjant wchodzący po schodach do pustostanu
Powrót na górę strony