Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Krakowie
1 marca 2022 r. w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, uroczysty pochód – także z udziałem Policji - przeszedł przez Rynek Główny do Galerii Wielkich Polaków w parku Jordana.
W homilii abp Jędraszewski mówił o imperium zła, które odrodziło się w wydaniu Putina. Modlił się m.in. o pokój na Ukrainie i o wolność dla jej obywateli.
Organizatorami uroczystości w Krakowie byli wojewoda małopolski, IPN i Stowarzyszenie Parku im. Jordana. Krakowski oddział Instytutu reprezentowali m.in. dyrektor dr hab. Filip Musiał i jego zastępca Cecylia Radoń. W uroczystości udział wzięli także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak i Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Zbigniew Nowak. Uroczystości uświetniła także Kompania Honorowa KWP w Krakowie.
Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany w więzieniu mokotowskim. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.
W maju 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.