Krakowscy policjanci z wizytą u seniorów i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej
21 czerwca br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Sołtysowskiej prelekcje o tematyce „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Natomiast 26 czerwca br. funkcjonariusze z Komisariatu Policji II w Krakowie opowiadali seniorom o metodach stosowanych przez oszustów i przestrzegali jak nie paść ofiarą przestępców.
21 czerwca br. policjanci krakowskiej drogówki wygłosili prelekcję dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sołtysowskiej. Funkcjonariusze opowiadali słuchaczom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz o zdarzeniach drogowych z udziałem pieszych. Przestrzegali przed niebezpiecznymi zachowaniami, które są częstą przyczyną wypadków, tj. przed wychodzeniem na ulicę zza przeszkody, przechodzeniem w miejscu niedozwolonym, przechodzeniem przez jednię przy nadawanym świetle czerwonym. Policjanci wyjaśnili w jaki sposób pieszy może uniknąć wypadku lub zminimalizować jego skutki. Ponadto funkcjonariusze wytłumaczyli uczestnikom, jak prędkość oraz niekorzystne warunki atmosferyczne bezpośrednio wpływają na długość drogi hamowania pojazdu. Wspomniano przy tym o tym, jak ważne są elementy odblaskowe, szczególnie o zmroku na nieoświetlonych drogach.
Natomiast 26 czerwca br. w salce katechetycznej przy Parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Bandurskiego odbyło się spotkanie policjantów z Komisariatu Policji II w Krakowie z grupą kilkunastu seniorów. Pogadanka odbyła się pod hasłem „Seniorze nie daj się oszukać” i była okazją do poruszenia tematu przestępców podszywajacych się pod krewnych czy pracowników służb lub instytucji. Funkcjonariusze przybliżyli uczestnikom na czym polegają oszustwa na tzw. legendę tj. na członka rodziny, policjanta, urzędnika, pracownika banku, personel medyczny itd. Uczestnikom przypomniano, że policja nigdy nie informuje przez telefon o prowadzanych przez siebie sprawach, nigdy nie pobiera pieniędzy od obywateli oraz że zdeponowane w banku pieniądze są bezpieczne i odpowiada za nie bank. Uczestnikom spotkania rozdano ulotki informacyjne przypominające, jak działają oszuści, długopisy z logo policji i numerem 112, a także przekazano plakat informujący. Seniorzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, aktywnie uczestniczyli w dyskusji oraz chętnie zadawali pytania w nurtujących ich kwestiach.