Spotkania edukacyjno – informacyjne z policjantami krakowskiej drogówki
W ubiegłym tygodniu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili dwie prelekcje dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Odwiedzili dzieci spędzające wakacje w Akademii „SkakAnka” oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej.
1 sierpnia br. mundurowi pojawili się w Akademii „SkakAnka” przy ul. Fiołkowej, gdzie dzieci spędzają czas wolny od szkolnych obowiązków. Najmłodsi otrzymali cenne rady, między innymi jak właściwie przechodzić przez jezdnię korzystając z oznakowanych przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej. Najmłodsi nauczyli się rymowanki „ Popatrz w lewo, popatrz w prawo nic nie jedzie przechodź żwawo”, która pomoże im w zapamiętaniu prawidłowego zachowania zanim przejdą przez ulicę.
Policjanci przy pomocy tablic edukacyjnych przedstawiali różne sytuacje drogowe, które omawiali z dziećmi. Wyjaśnili też, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych po zmroku, szczególnie poza miastem, gdzie ludzie poruszają się poboczem, przypominając, że umieszczenie ich w widocznym miejscu wpływa na widoczność pieszego na drodze.
Spotkanie było też doskonałą okazją do promowania „Bezpiecznych wakacji” i omówienia z najmłodszymi reguł, których warto przestrzegać by wypoczynek nad wodą czy podczas górskich wycieczek, był bezpieczny.
Kolejnego dnia, policjanci spotkali się z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej. W trakcie wizyty mundurowi omówili najczęstsze przyczyny zdarzeń z udziałem osób pieszych, takie jak wychodzenie na ulice zza przeszkody, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, przechodzenie przez jednię przy nadawanym świetle czerwonym. Policjanci wyjaśnili w jaki sposób pieszy zachowując ostrożność może uniknąć wypadku lub zminimalizować jego skutki. Funkcjonariusze rozdali uczestnikom spotkania elementy odblaskowe, wyjaśniając przy tym ich znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych.
Niewątpliwą atrakcją spotkań była możliwość obejrzenia policyjnego radiowozu i motocykla. Chętni mogli zasiąść za ich kierownicą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.