AKTUALNOŚCI

Otwarcie wystawy pt. "Państwowy Korpus Bezpieczeństwa - Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach" na Wawelu

Data publikacji 16.09.2020

15 września 2020r. o godzinie 13, na Wzgórzu Wawelskim przy Baszcie Sandomierskiej Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie otworzył wystawę, przygotowaną przez Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Archiwum Akt Nowych, pt. „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach”. Inauguracja ekspozycji odbyła się 3 sierpnia br. na placu przed pałacem Staszica w Warszawie.

Celem wystawy poświęconej Państwowemu Korpusowi Bezpieczeństwa, polskiej konspiracyjnej formacji policyjnej Delegatury Rządu na Kraj działającej w latach 1940–1944  jest przypomnienie nieznanej historii  instytucji, która odegrała ważną rolę w tragicznych latach niemieckiej okupacji. Wielu spośród funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa pełniło również służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, za co zarówno w czasie okupacji, jak i w okresie powojennym było szykanowanych i represjonowanych, a względem nich formułowano nawet zarzut kolaboracji z okupantem.  Ideą wystawy jest ukazanie rzeczywistego obrazu służby funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, w tym i tych służących przymusowo w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, którzy z narażeniem życia prowadzili szereg działań infiltrujących niemiecki aparat bezpieczeństwa na okupowanych ziemiach polskich. Ekspozycja ukazuje  zaangażowanie funkcjonariuszy PKB w bezpośrednią i pośrednią walkę z okupantem, w tym przedstawia wyjątkową rolę tej formacji w obszarze zdobywania i gromadzenia cennych informacji niezbędnych do rozpracowywania wroga, oceny jego morale czy przeciwdziałania jego polityce eksterminacyjnej, czyli ostrzegania i ukrywania osób zagrożonych aresztowaniem, wysyłka na przymusowe roboty do III Rzeszy, i etc. Ekspozycja przedstawia więc codzienną, konspiracyjną policyjną służbę w warunkach okupacji, w której normą były działania skierowane zarówno na zwalczanie przestępstw pospolitych, eliminowanie patologii społecznych prowadzących do narastania najcięższych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, jak i walkę z okupantem czy jego siatką wywiadowczą i kontrwywiadowczą. Musimy pamiętać, że jednym z fundamentalnych zadań Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa było utrzymanie nie tylko porządku społecznego w warunkach wojny, kiedy  najłatwiej o rozprężenie moralne, ale także ujawnianie i eliminacja przejawów patologii prowadzących do rozkładu społeczeństwa a wynikających z niskich, prymitywnych ludzkich zachowań.    
Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczął Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, insp. Roman Kuster witając przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, nadkom. Krzysztof Musielak - Dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Policji KGP, ks. prałat Zdzisław Sochacki – Proboszcz Parafii Archikatedralnej na Wawelu, Sławomir Majoch – z-ca Dyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu, Grażyna Tęczar - Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, ppłk Straży Granicznej Winicjusz Tęczar - Rodzina Policyjna 1939 r., dr. hab. Filip Musiał - Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty, Monika Kolasa – Dyrektor Biura Wojewody MUW, Krzysztof Durek – Doradca Wojewody, Marcin Tatara – Pełnomocnik ds. Integracji Środowisk Kombatanckich i Osób Represjonowanych, Michał Chlipała  - Wiceprezes Zarządu Fundacji Pamięci Policji Państwowej II RP, Krzysztof Strelau – Szef Ochrony Straży Zamkowej na Wawelu, Małgorzata Kozak Zasadni - Dyrektor XVI LO w Krakowie wraz z uczniami klasy mundurowej tego liceum , a także przedstawiciele Policji, i przedstawiciele policyjnych i cywilnych związków zawodowych.

  • Tablice informacyjne na wystawie pod tytułem Państwowy Korpus Bezpieczeństwa - Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach na Wawelu
  • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie przemawia na uroczystości na Wawelu
Powrót na górę strony