Europejski Tydzień Mobilności – podsumowanie działań krakowskiej drogówki
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przez cały tydzień prowadzili działania, których celem było zapobieganie kolizjom i wypadkom, szczególnie tym ze skutkiem śmiertelnym. Oprócz działań na miejskich drogach, mundurowi uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi w placówkach oświatowych, prowadząc zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Od 16 do 22 września obchodzony był Europejski Tydzień Mobilności, w ramach którego policjanci prowadzili akcje Road Safety Days czyli Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego, którego założeniem jest WIZJA ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Podczas kontroli na krakowskich drogach dyscyplinowali kierowców, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na prowadzących pojazdy, którzy przekraczali dozwoloną prędkość oraz popełniali wykroczenia wobec pieszych. Są to dwa czynniki, które są najczęstszą przyczyną wypadków, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
18 września podczas wzmożonych działań funkcjonariusze skontrolowali 578 pojazdów, ujawnili 524 wykroczenia popełnione przez kierujących oraz 23 przez pieszych. Ogółem nałożono 475 mandatów karnych oraz sporządzono 24 wnioski do sądu o ukaranie. 330 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość, natomiast 15 naruszyło przepisy o zachowaniu się wobec pieszych.
Wraz z pracownikami Straży Ochrony Kolei kontrole prowadzone były również w rejonie przejazdów kolejowych, gdzie funkcjonariusze zwracali uwagę na stosowanie się do znaków i apelowali do kierowców o zachowanie w tych miejscach szczególnej ostrożności.
Mimo 31 zdarzeń drogowych jakie miały miejsce tego dnia, ale też przez cały tydzień prowadzonych działań, nie było ofiar śmiertelnych.
Równolegle do akcji prowadzonych na ulicach miasta, mundurowi angażowali się w edukację najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przedszkolaki i uczniowie poznawali najważniejsze znaki drogowe oraz uczyli się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Policjanci przypominali o zasadach obowiązujących na przejściach dla pieszych wyposażonych w sygnalizację świetlną oraz tych, które jej nie posiadają.
Podczas całego tygodnia dzieci czynnie uczestniczyły w promowaniu pozytywnych zachowań na drogach. Uczniowie jednej ze szkół byli obecni podczas kontroli drogowych. Zatrzymywani przez funkcjonariuszy kierowcy otrzymywali od dzieci samodzielnie wykonane papierowe znaki drogowe. Mali piesi przekazywali prowadzącym pojazdy, że wracając do domu chcą się czuć bezpiecznie przechodząc przez ulicę.
Europejski Tydzień Mobilności zakończył przejazd rowerowy dzieci i młodzieży, który miał promować rower jako ekologiczny środek transportu oraz zwrócić uwagę kierowców, że jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego rowerzyści, podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich konsekwencje. Uczniowie wyposażeni w kaski ochronne i kamizelki odblaskowe, pod czujnym okiem policjantów bezpiecznie przejechali wyznaczoną trasę.