AKTUALNOŚCI

Policja ostrzega przed oszustwami w sieci

Data publikacji 29.09.2020

Wraz z rozwojem internetu, pojawiają się nowe usługi, a wraz z nimi nowe formy płatności. Zwiększa to dezorientację użytkowników, którzy nie zawsze nadążają za zmieniającym się rynkiem. Nic więc dziwnego, że lawinowo rosną przypadki oszustw w sieci.

Kilka dni temu odebraliśmy telefon od mieszkanki z Tarnowa, która stwierdziła, że znalazła się „na celowniku” oszustów internetowych. Teraz sprawą zajmują się tamtejsi policjanci. Zgłaszająca zarejestrowała się na jednej ze stron internetowych, reklamującej handel kryptowalutami. Strony te kuszą dużą stopą zwrotu i szybkim zyskiem. Kobieta zorientowała się, że ktoś chce ją oszukać, gdy zadzwonił do niej mężczyzna twierdzący, że jest brokerem.   

Po zalogowaniu się na stronę poszkodowany otrzymuje telefon bądź mail, w którym jest namawiany  do zainstalowania specjalnego oprogramowania w celu przelewu kryptowalut. W rzeczywistości jest to oprogramowanie do zdalnego zarządzania komputerem, co finalnie kończy się dostępem do konta bankowego ofiary. Oszust może wówczas przelewać pieniądze na swoje konta, a nawet wziąć kredyt.

Na niektórych stronach oszustów zobaczymy zdjęcia osób znanych z telewizji, często budzących nasze zaufanie.  Oczywiście fotografie pobierane są z innych portali i wykorzystywane bez niczyjej zgody. Strony te opatrzone są znanymi logotypami, które kojarzą się z branżowym profesjonalizmem, albo podszywają się pod znane portale. Wszystkie fotografie opatrzone są fałszywymi artykułami oraz pseudokomentarzami. Wszystko to ma  wzbudzić w nas poczucie bezpieczeństwa. Na tych stronach oszuści starają się wyłudzić nasze dane, numery kart płatniczych, kredytowych.

Aby nie dać się oszukać skorzystaj z porad:

  • Poszukaj rzetelnych informacji na temat firmy . Skorzystaj z danych umieszczonych w zakładce kontakt lub o nas i sprawdź (np. NIP)  firmę na rządowej stronie Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEDIG). Zweryfikuj zagraniczną firmę po numerze VAT-UE na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej (adres: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl)

  • Zasięgnij informacji na forach. Poszukaj informacji na temat firmy jakie publikują użytkownicy, korzystaj z rekomendacji portali branżowych

  • Sprawdź firmę w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że większość tego typu działalności kanalizuje swoje informacje Facebooku czy Twitterze jest to też znakomita forma reklamy.

  • Nigdy nie angażuj się w tego typu działalność finansową, jeśli nie nabyłeś odpowiedniej wiedzy. Sprawdź konsultanta, zadając mu konkretne pytania, na które odpowiedź mogą znać tylko ludzie z branży.

  • Nie ufaj w obietnice łatwego zysku. Nikt za ciebie nie będzie zarabiał pieniędzy!

  • Pamiętaj, że dzisiaj założenie profesjonalnie wyglądającej strony internetowej  nie jest trudne.  Dlatego zwracaj uwagę, czy adres strony nie jest podejrzany (np. nazbyt skomplikowany). Oszuści korzystają często z zagranicznych serwerów, aby utrudnić organom ścigania dotarcie do nich.

Poniżej, ku przestrodze, zamieszczamy link do historii mężczyzny, który stracił wszystkie oszczędności: "stracił zgromadzone na koncie oszczędności"

 

Źródło: KWP Kraków

Powrót na górę strony