AKTUALNOŚCI

Kraków upamiętnił Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji 01.03.2024

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Tak brzmi preambuła ustawy z 3 lutego 2011 r. ustanawiającej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W krakowskich obchodach upamiętniających wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Komendę Miejską Policji w Krakowie reprezentował Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie podinsp. Tomasz Bojanowski.

Od 2011 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Preambuła ustawy ustanawiającej to święto każe nam przywołać w pamięci bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy w imię demokratycznych ideałów z oddaniem walczyli o prawo do samostanowienia. Ich jednoznaczny sprzeciw wobec odebranej niezależności pozostał dla potomnych szczególnym wyrazem odwagi, heroizmu i niezłomności. Wytrwałość w nierównej obronie niepodległego bytu państwa polskiego stała się ich znakiem rozpoznawczym. Trudno przejść obok takiej postawy obojętnie i trudno nie widzieć w tak silnej determinacji oznak bezkompromisowej wierności patriotycznym wartościom. Niech i dla nas niepodległa Polska będzie najwyższym dobrem. Będąc odpowiedzialnymi za nasz los i przyszłość kolejnych pokoleń, strzeżmy wolności, która jest fundamentem niepodległości – mówi wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta, którą w katedrze na Wawelu odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po zakończeniu liturgii pochód przemaszerował do parku im. Henryka Jordana, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Tam, w Galerii Wielkich Polaków, uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomnikach Niezłomnych. Odczytano także Apel Pamięci, a kompania honorowa oddała salwę honorową.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

  • wieniec znajdujący się przed pomnikiem Augusta Emila Fieldorfa ,,Nila'', obok którego stoją żołnierze
  • Komendant Miejski Policji w Krakowie stojący obok przedstawicieli innych formacji mundurowych
  • Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie stojący przed policyjnym sztandarem
  • policjanci krakowskiej komendy miejskiej stojący z policyjnym sztandarem
Powrót na górę strony