83-letnia mieszkanka Krakowa straciła 90 tysięcy złotych
83 - letnia mieszkanka Krakowa padła ofiarą „oszustwa na wypadek”. Oszuści, podszywając się telefonicznie pod funkcjonariuszy policji, wyłudzili od seniorki pieniądze w kwocie 90 tysięcy złotych
6 września br. do Komisariatu Policji II w Krakowie zgłosiła się 83-letnia mieszkanka Krakowa, która padła ofiarą oszustwa. Jak się okazało pod koniec lipca br. seniorka odebrała telefon od mężczyzny podszywającego się pod funkcjonariusza policji, który poinformował ją, że jej syn spowodował śmiertelny wypadek drogowy i aby uniknąć kary więzienia potrzebuje pieniędzy na poczet rzekomej kaucji, po które w miejscu zamieszkania zgłosi się asystentka prokuratora. W trakcie rozmowy z oszustami kobieta usłyszała w słuchawce głos osoby, która udając jej syna, płacząc, przekonywała, że znajduje się w poważnych tarapatach. Rzekomy syn zapewniał ją, że po wpłacaniu kaucji na drugi dzień przyjedzie do niej i odda jej pieniądze. Zdenerwowana i roztrzęsiona, wierząc, że rozmawia z własnym dzieckiem postanowiła spełnić żądania oszustów i przekazała kwotę 90 tysięcy złotych kobiecie, która niebawem zjawiła się pod drzwiami jej mieszkania. Niestety, gdy syn nie pojawił się następnego dnia, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, lecz w wyniku szoku i dezorientacji nie zgłosiła sprawy od razu. Dopiero niedawno, podczas oglądania programu informacyjnego w telewizji, usłyszała, że została rozbita grupa przestępcza, która oszukiwała seniorów. Wtedy 83- latka postanowiła zgłosić się na policję i opowiedzieć o całej sytuacji.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!
• Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
• Jeśli chodzi o członka rodziny, rozłącz się z osobą przedstawiającą się jako policjant i zadzwoń do córki, syna i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej dlaczego dzwonisz.
• Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu bądź na koncie bankowym.
• Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
• Nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
• Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (rozłączając poprzednią rozmowę).
Pamiętaj także!
• Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
• Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.