Policjantka z Komisariatu II w Krakowie edukuje najmłodszych mieszkańców Krakowa
Na początku października policjantka Komisariatu II w Krakowie w ramach działań profilaktycznych przeprowadziła cykl zajęć edukacyjnych w krakowskich przedszkolach i szkołach, podczas których przekazała dzieciom rady jak bezpiecznie mogą pokonać drogę do szkoły i domu. Dzięki tym zajęciom, dzieci nie tylko poznały pracę policjantów, ale także zdobyły cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa.
Początek października obfitował w szereg spotkań policjantki z Komisariatu Policji II w Krakowie z przedszkolakami i uczniami klas pierwszych. Funkcjonariuszka prowadziła prelekcje w kilku placówkach w Krakowie, w tym w przedszkolach nr 79, 90 i 124, a także w Szkole Podstawowej nr 39 oraz w świetlicy przy Szpitalu im. Św. Ludwika w Krakowie. Policjantka podczas zajęć edukacyjnych opowiadała o swojej pracy i o tym, jak wygląda codzienna praca policjanta, gdzie można spotkać funkcjonariuszy i jakie pojazdy wykorzystują w swojej służbie. Dzieci były zaskoczone, że policjanci czuwają nad bezpieczeństwem obywateli zarówno z lądu, wody jak i powietrza. Poruszają się samochodami, motorówkami, quadami ale można też spotkać patrole rowerowe i konne.
Dzieci dowiedziały się również, jak policjanci zbierają ślady i zabezpieczają odciski linii papilarnych - co same mogły wypróbować w formie zabawy, tworząc pamiątkowe plakaty z odciskami swoich rączek. Poznały nowe słowa oraz ich znaczenia tj. linie papilarne, tonfa oraz furażerka. Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas spotkań było bezpieczeństwo. Policjantka zwróciła szczególną uwagę na kwestię bezpiecznej drogi do przedszkola i szkoły. Dzieci uzyskały wiedzę o numerze alarmowym 112 - dowiedziały się, do czego służy oraz jakie informacje należy podać podczas wzywania pomocy.
Funkcjonariuszka omówiła kwestię kontaktu z obcymi zwierzętami, podczas której dzieci nauczyły się bezpiecznej pozycji „żółwia”, chroniącej w czasie ataku agresywnego psa. Ponadto poruszyła temat kontaktów z osobami obcymi. Przestrzegła dzieci przed nawiązywaniem kontaktu z nieznajomymi, przyjmowaniem prezentów i wsiadaniem do samochodów osób, których nie znają. Dzieci poznały również międzynarodowy sygnał „pomóż mi”, który może być przydatny w sytuacji zagrożenia.