AKTUALNOŚCI

#Dzielnicowybliżejnas - krakowscy dzielnicowi patrolują miejsca schronienia osób bezdomnych

Data publikacji 10.12.2024

Dla osób bezdomnych każda zima to walka o przetrwanie. W związku z niskimi temperaturami, dzielnicowi z Komisariatu Policji II w Krakowie, Strażnicy Miejscy, Strażnicy Ochrony Kolei oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzali miejsca, w których bezdomni mogą szukać schronienia, oferowali nocleg, ciepłe posiłki i niezbędną pomoc medyczną. Celem akcji „Bezdomni zimą” jest dotarcie do każdej osoby potrzebującej schronienia i zapewnienie jej bezpiecznego miejsca w czasie mrozów.

Nadejście chłodnych dni staje się szczególnie dotkliwe dla osób bezdomnych, które szukają schronienia się w opuszczonych nieogrzewanych miejscach, co może się dla nich skończyć tragicznie. W trosce o bezpieczeństwo osób dotkniętych kryzysem bezdomności Dzielnicowi z Komisariatu Policji II w Krakowie wspólnie z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei w Krakowie sprawdzali miejsca, w których koczują bezdomni. 6 grudnia br. w ramach działań profilaktycznych „Bezdomni zimą” służby skontrolowały miejsca na obszarach kolejowych: Olsza, Bronowice, Grzegórzki, Bonarka, Łagiewniki, Sanktuarium, Zabłocie oraz inne znane pustostany i prowizoryczne obozowiska. Podczas bezpośrednich rozmów mundurowi informowali osoby bezdomne o możliwościach uzyskania schronienia w noclegowniach, zjedzenia ciepłego posiłku w jadłodajniach oraz skorzystania z ciepłej kąpieli i czystej odzieży. Zwracali uwagę na potencjalne zagrożenia związane z niskimi temperaturami, takie jak wychłodzenie organizmu czy odmrożenia. Funkcjonariusze dołożyli wszelkich starań, aby przekonać osoby bezdomne do skorzystania z oferowanej pomocy i zapewnić im bezpieczne przetrwanie zimowych miesięcy.

Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki Policji o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których ich życie i zdrowie może zostać narażone przez zamarznięcie. Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - link do KMZB. Na „mapie” należy zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze informacje, które policjanci następnie zweryfikują, sprawdzając wskazane miejsca. Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

  • funkcjonariusze kontrolujący miejsca pobytu osób bezdomnych
  • funkcjonariusze policji, strazy miejskiej kontrolujacy prowizoryczne obozowiska bezdomnych
  • osoba bezdomna koczująca w windzie
Powrót na górę strony