#DzielnicowyBliżejNas. Krakowscy dzielnicowi przeprowadzili wspólne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei działania profilaktyczne skierowane do osób dotkniętych kryzysem bezdomności
Krakowscy dzielnicowi wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei prowadzą intensywne działania profilaktyczne w ramach akcji „Bezdomni zimą”. Celem jest zapewnienie pomocy osobom dotkniętym kryzysem bezdomności, szczególnie narażonym na niebezpieczeństwa związane z niskimi temperaturami. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.
Zima to szczególnie trudny czas dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Niskie temperatury stanowią realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W związku z tym policjanci z Komisariatu Policji II w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei prowadzą wzmożone działania w ramach akcji „Bezdomni zimą”. Podczas wspólnych patroli regularnie sprawdzają tereny, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne takie jak pustostany, prowizoryczne obozowiska, podziemne przejścia, dworce, parki czy ogródki działkowe. Głównym celem tych działań jest zapewnienie pomocy tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Dzielnicowi rozmawiają z osobami bezdomnymi, informując, gdzie mogą uzyskać schronienie, ciepły posiłek, możliwość wzięcia kąpieli i otrzymania czystej odzieży. Funkcjonariusze dokładają wszelkich starań, aby przekonać osoby bezdomne do możliwości skorzystania z pomocy, przekazując im informacje o miejscach, do których mogą się zgłosić aby z niej skorzystać. Działania będą kontynuowane przez cały okres zimowy, aby zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie najbardziej potrzebującym.
Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej, bądź mailowej informacji do jednostek Policji o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których ich życie i zdrowie może być zagrożone. Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. Na „mapie” należy zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze informacje, które policjanci następnie zweryfikują, sprawdzając wskazane miejsca. Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.