Prelekcja o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla uczestników spektaklu przygotowanego przez Szkołę Podstawową nr 27 w Krakowie
„Cienie życia” to tytuł przedstawienia z przesłaniem, przygotowany przez pedagoga ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Krakowie, pana Wojciecha Łaszczewskiego, we współpracy z uczniami tej placówki. Spektakl został wystawiony 12 marca 2025 roku w Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek w ramach obchodów Dnia Profilaktyki. W wydarzeniu uczestniczyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy po zakończeniu przedstawienia przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Reżyserem spektaklu był wspomniany pedagog, a role aktorskie odegrali uczniowie szkoły. Fabuła ukazywała, jak jeden niewłaściwy krok na drodze może odmienić życie nie tylko poszkodowanego i sprawcy, ale także ich bliskich. Główna bohaterka, utalentowana gimnastyczka artystyczna, doznała poważnych obrażeń, przebiegając przez jezdnię na czerwonym świetle. W wyniku tego zdarzenia musiała zrezygnować z pasji, a mimo wsparcia bliskich trudno jej było pogodzić się z nową rzeczywistością.
Po spektaklu głos zabrali policjanci z krakowskiej drogówki, przypominając o kluczowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Podkreślili, że znajomość przepisów ruchu drogowego jest szczególnie istotna dla uczniów, którzy coraz częściej samodzielnie poruszają się po ulicach. Zwrócili uwagę na zasadę ograniczonego zaufania – zwłaszcza przy przejściach dla pieszych. Nawet mając pierwszeństwo, pieszy powinien zachować ostrożność i upewnić się, że jest bezpieczny, ponieważ nie każdy kierowca przestrzega przepisów lub zauważa pieszego na czas. Mundurowi zaznaczyli, że piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców, którzy korzystają z pojazdów wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i inne systemy ochronne.
Kolejną ważną zasadą jest dbałość o widoczność na drodze. Piesi powinni nosić odblaski, co jest obowiązkowe poza obszarem zabudowanym, ale zalecane także w miastach – zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu i przy niesprzyjających warunkach pogodowych.
W 2024 roku na krakowskich drogach zginęły 4 osoby, a 1003 doznały obrażeń. Sprawcami 853 wypadków byli głównie kierowcy – w tych zdarzeniach śmierć poniosły 3 osoby, a 924 zostały ranne. Piesi odpowiadali za 55 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 54 doznały obrażeń.
Jakie zachowania pieszych prowadzą do wypadków? Najczęstsze to: nieostrożne wejście na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem, przechodzenie na czerwonym świetle, przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach, wchodzenie na drogę zza pojazdu lub przeszkody oraz poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni.