AKTUALNOŚCI

Spotkanie krakowskich policjantów ruchu drogowego z seniorami w Stowarzyszeniu MANKO – Głos Seniora

Data publikacji 20.03.2025

Spotkania policjantów z seniorami to doskonała okazja do podnoszenia świadomości osób starszych w kwestii bezpieczeństwa. O zasadach i przepisach, które warto przestrzegać, aby czuć się bezpiecznie na drodze, mówili policjanci krakowskiej „drogówki” podczas wizyty w Stowarzyszeniu MANKO – Głos Seniora.

19 marca br. w siedzibie Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora na osiedlu Uroczym odbyło się spotkanie seniorów z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo osób starszych na drogach. Podczas spotkania funkcjonariusze omówili najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez różnych uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych.

Policjanci wyjaśnili, że zdarzenia te najczęściej wynikają z braku zachowania należytej ostrożności oraz łamania przepisów. Przechodzenie przez ulicę w miejscach do tego niewyznaczonych, wtargnięcie na jezdnię czy przechodzenie na czerwonym świetle to zachowania, które narażają na niebezpieczeństwo nie tylko pieszych, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Liczne ograniczenia wynikające z podeszłego wieku, takie jak przyjmowane leki czy obniżona percepcja, mogą prowadzić do spowolnienia czasu reakcji lub niewłaściwej oceny sytuacji na drodze. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności.

Jednym z punktów omawianych podczas spotkania były korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych, dzięki którym pieszy staje się bardziej widoczny dla kierowców. Każdy senior otrzymał od policjantów element odblaskowy oraz zachętę do jego noszenia, szczególnie po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Seniorzy to także kierowcy różnych pojazdów. Posiadają oni większe doświadczenie, cechuje ich mniejszy pośpiech i bardziej rozważna jazda, ale jednocześnie zdają sobie sprawę z dysfunkcji, takich jak pogarszający się wzrok czy słuch, które mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki w ramach kampanii „Zwolnij, bo się przejedziesz”, realizowanej na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także broszury informujące o oszustwach na tzw. „legendę”, których ofiarami najczęściej padają osoby w podeszłym wieku.

Powrót na górę strony