Specjalistyczne szkolenie z zakresu medycyny sądowej dla krakowskich policjantów
14 kwietnia br. na terenie Komisariatu Policji V w Krakowie odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu medycyny sądowej, w którym udział wzięli policjanci tamtejszej jednostki, funkcjonariusze z Komisariatu Policji VI w Krakowie oraz przedstawiciele Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze. Prelekcję poprowadził dr n. med. Filip Bolechała adiunkt w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W miniony poniedziałek w sali konferencyjnej Komisariatu Policji V w Krakowie odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu medycyny sądowej przeprowadzone przez dr n. med. Filipa Bolechałę adiunkta w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor od wielu lat współpracuje m.in. z policjantami z „Archiwum X”, badając niewyjaśnione zbrodnie z przeszłości. Prelekcja skierowana była do funkcjonariuszy pionów kryminalnych z Komisariatu Policji V i Komisariatu Policji VI w Krakowie oraz prokuratorów Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze w Krakowie.
Głównym celem spotkania było podniesienie kompetencji funkcjonariuszy Policji i prokuratorów w zakresie współpracy z biegłymi medycyny sądowej oraz zwiększenie skuteczności działań podejmowanych na miejscu ujawnienia zwłok. Prelekcja miała pogłębić wiedzę praktyczną i teoretyczną dotyczącą prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia, rozpoznania istotnych śladów oraz rozumienia mechanizmów powstania obrażeń. Dzięki zdobytym informacjom policjanci będą mogli skuteczniej dokumentować miejsce zdarzenia, unikać błędów proceduralnych i trafniej formułować pytania i hipotezy w toku śledztwa.
Na koniec spotkania doktor wspomniał, że 27 lutego 2025 roku powstała Fundacja Rozwoju Badań Tafonomicznych. Celem fundacji jest rozwój nauki i oświaty w zakresie badań tafonomicznych, wszelkich badań zwiększających zakres wiedzy dotyczącej zwłok i szczątków ludzkich, w szczególności w odniesieniu do warunków, w jakich przebywały, jak i czasu który upłynął od zgonu, a także pozostałych nauk sądowych i nauk prawnych. Więcej na temat fundacji można dowiedzieć się na jej oficjalnej stronie internetowej https://polskatafonomia.pl.