Krakowscy policjanci kontynuują kontrolowanie przestrzegania obostrzeń sanitarnych w placówkach handlowych, usługowych i gastronomicznych.
Ogłoszony w połowie marca stan epidemii, trwa nieprzerwanie od kilku miesięcy. Ilość osób z potwierdzonym zakażeniem Covid-19 w tym czasie była zmienna i to właśnie na podstawie danych o liczbie chorych na koronawirusa, modyfikowane są regulacje w przepisach dotyczących obostrzeń.
1 lutego otwarte zostały galerie handlowe, w których kilka tygodni wcześniej, działalność została znacznie ograniczona.
W obecnej chwili, w sklepach znajdujących się w placówkach wielkopowierzchniowych, można już zrobić zakupy ale obowiązuje ścisły reżim sanitarny. Zgodnie z przepisami na terenie galerii handlowych należy utrzymywać 1,5 metrowy dystans, na terenie placówki może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych a każdy klient ma obowiązkowo zakrywać nos i usta.
Nadal zamknięta pozostaje branża rozrywkowa, hotele, nie funkcjonują też siłownie, a restauracje mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos.
W Krakowie przestrzeganie przepisów kontrolują mundurowi.
W tygodniu poprzedzającym poluzowanie części restrykcji policjanci przeprowadzili w sumie 394 kontrole w placówkach handlowych, usługowych i gastronomicznych.
Funkcjonariusze sprawdzali, czy działają one zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, a także czy zachowywany jest dystans, a klienci i personel noszą maseczki.
W wyniku tych działań policjanci ujawnili 69 nieprawidłowości, co skutkowało nałożeniem 17 mandatów karnych, w 51 przypadkach zakończyło się sporządzeniem dokumentacji, która może zostać przekazana do sądu z wnioskiem o ukaranie, zastosowano też 1 pouczenie.
Do policjantów docierały sygnały o otwieraniu się poszczególnych restauracji, co było każdorazowo sprawdzane przez mundurowych.
W przypadku stwierdzenia, że lokal gastronomiczny jest otwarty mimo zakazu, funkcjonariusze sporządzali dokumentację z przeprowadzonej kontroli oraz informowali sanepid, który będzie rozpatrywał, czy doszło do stworzenia zagrożenia epidemicznego. W każdej takiej sytuacji materiały sprawy przekazywane były też do prokuratury celem oceny prawnej, czy nie doszło do przestępstwa z art. 165 kk (spowodowania zagrożenia epidemiologicznego). Takich przypadków w ubiegłym tygodniu na terenie Krakowa było 5. Wobec właścicieli prowadzone są postępowania pod kątem wykroczenia z art. 116 §1a kw. czyli nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Postępowanie takie prowadzone jest też wobec jednej z siłowni, w której ze sprzętu sportowego korzystało kilkanaście osób.
Pamiętajmy, że walka z koronawirusem nadal trwa, a zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów i stosowanie środków ochrony w przestrzeni publicznej.