Bezpieczny senior – wspólne działania profilaktyczne krakowskiej prewencji i drogówki
Mimo licznych apeli kierowanych przez policjantów, wciąż pojawiają się zgłoszenia seniorów, którzy stracili oszczędności oddając je fałszywym wnuczkom bądź fałszywym policjantom. Seniorzy to też grupa szczególnie narażona na wypadki, do których dochodzi na drogach. Dlatego policjanci prewencji i drogówki połączyli siły, by kolejny raz zwrócić uwagę na zagrożenia z jakimi osoby starsze mogą się spotkać w codziennym życiu.
11 marca br. policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zorganizowali wspólne działania, których celem było uświadomienie osobom starszym zagrożeń z jakimi mogą się spotkać zarówno na drodze, jak i we własnym domu.
Przy jednym z placów targowych w Nowej Hucie, gdzie wielu seniorów robi codzienne zakupy, krakowscy policjanci rozmawiali z napotkanymi osobami o metodach działania oszustów, a także o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Rozdawali przechodniom ulotki informacyjne i opaski odblaskowe.
Mundurowi z prewencji informowali napotkanych seniorów o najczęstszych metodach oszustw, których ofiarą przeważnie padają osoby z tej grupy wiekowej. Popularna metoda „na wnuczka”, „na policjanta” bądź też „na wypadek” nie jest nowa, a jednak wciąż wielu starszych ludzi traci w ten sposób oszczędności swojego życia. Właśnie przed tym próbowali ostrzec policjanci napotkanych wiekowych przechodniów, którzy chętnie słuchali rad.
Funkcjonariusze krakowskiej drogówki próbowali natomiast zwrócić uwagę na problem zdarzeń drogowych, w trakcie których częstymi poszkodowanymi są osoby starsze. Policjanci apelowali o korzystanie z przejść dla pieszych, przechodzenie wyłącznie na zielonym świetle i zachowanie dużej ostrożności. Gorsze warunki atmosferyczne oraz zażywane leki, które obniżają percepcję są czynnikami, które mogą mieć duży wpływ na ocenę sytuacji na drodze i w efekcie doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.
Napotkani seniorzy wyrażali wdzięczność z prowadzonych działań i przekazywanych ostrzeżeń. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom, które będą kontynuowane w innych miejscach Krakowa, chociaż część osób uniknie oszustw i przykrych zdarzeń na drodze.