AKTUALNOŚCI

Policjanci rozbili szajkę, która ogołociła konto krakowskiego zakonu

Data publikacji 22.03.2022

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie rozbili 12-osobową grupę przestępczą, która pod legendą „policyjnej ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych”, przejęła hasła i loginy do kont jednego z krakowskich zakonów, na których dokonała zlecenia przelewów w łącznej kwocie 915 tys. zł. Dzięki reakcji działu bezpieczeństwa banku i szybkim działaniom operacyjnym krakowskiej policji wykryto podejrzane przelewy, wstrzymano transakcje bankowe na przeszło 400 000 zł i zatrzymano oszustów.

11 marca dział bezpieczeństwa jednego z banków  wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Sprawą zajęli się także policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej.

Okazało się, że wcześniej tego dnia do jednego z zakonników zadzwonili rzekomi policjanci, którzy legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego  hasła i loginy do kilku kont zakonu. Na kontach tych oszuści  dokonali  zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 000 zł. 
Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na przeszło  400 000 zł. Tymczasem kryminalni zajęli się ustalaniem tożsamości i poszukiwaniem sprawców.

W ubiegłym tygodniu (w dniach 16 – 18 marca)  finalizując dokonane ustalenia operacyjne,  krakowscy  policjanci przeprowadzili realizację, w wyniku której na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 16 do 64 lat, zaangażowanych w nielegalny proceder. Wśród nich było 3 mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu.
Według ustaleń śledczych w grupie obowiązywał szczegółowy podział zadań. Część osób była odpowiedzialna za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób na które zakładane były konta bankowe, inni zajmowali się przygotowaniem dokumentów, niezbędnych do sfinalizowania formalności bankowych, a kolejni wykonywali połączenia telefoniczne do potencjalnych ofiar.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście – Zachód, sąd zastosował w piątek wobec trzech Romów (w wieku 20, 24 i  26 lat) - organizatorów oszustwa  -   środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na okres 3 miesięcy. Policji doprowadzili tych 3 podejrzanych  do aresztu śledczego w sobotę.  Pozostali członkowie grupy zostali  objęci dozorem Policji.  
Podejrzanym, w związku z faktem wyłudzenia  mienia o znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia.
Sprawa jest rozwojowa, policjanci sprawdzają, czy podejrzani nie mają związku z innymi tego typu oszustwami dokonanymi na terenie kraju.

  • zatrzymany siedzi na krześle
  • dwóch zatrzymanych stoi przy blacie
  • zatrzymana
  • zatrzymany siedzi na stołku
  • zatrzymany w czerwonej bluzie
  • zatrzymany w czerwonej bluzie siedzi na stołku
  • na parkingu komendy, nieumundurowany policjant prowadzi zatrzymanego
  • zatrzymany za oszustwo jest prowadzony przez nieumundurowanego policjant...
Powrót na górę strony