Masowe kontrole przewoźników „na aplikację” w Krakowie
W celu przeciwdziałaniu zdarzeniom o charakterze kryminalnym w środkach transportu „na aplikację”, w stolicy Małopolski, w nocy z soboty na niedzielę (10/11 grudnia br.) służby przeprowadziły szeroko zakrojone całonocne działania. Funkcjonariusze wydziałów kryminalnego i ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, wydziałów ruchu drogowego i sztabu Komendy Miejskiej Policji Krakowie, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, pracownicy Urzędu Miasta Krakowa kontrolowali pojazdy, których kierujący świadczą usługi przewozu osób „na aplikację”.
Akcję poprzedzono odprawą w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie. W działaniach wzięło udział 63 funkcjonariuszy Policji (w tym 4 przewodników z psami przeszkolonymi do wyszukiwania narkotyków), 5 funkcjonariuszy PSG w Krakowie, 8 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, 2 pracowników Urzędu Miasta Krakowa.
Bezpośrednio po odprawie zespoły kontrolne udały się w określone punkty kontrolne usytuowane na terenie m. Krakowa (głównie w okolicach najbardziej popularnych klubów i dyskotek), tj. w szczególności przy ul.: Pawiej, Powiśle, Plac Szczepański oraz Szpitalnej. Stałe punkty kontrole wspomagane były przez zespoły mobilnych tworzone przez funkcjonariuszy Policji. W godz. od 02.00 – 3.45 dokonano zmiany stałych punktów kontrolnych, które przeniesiono na ul. Karmelicką, Miodową oraz Starowiślną.
Działania były ukierunkowane na zapobieganie wykroczeń i przestępstw, w szczególności o charakterze seksualnym w taksówkach, w tym środkach transportu zamawianych za pośrednictwem aplikacji internetowych. Ponadto kierowcy ww. środków transportu byli poddawani szczegółowej kontroli drogowej obejmującej posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, dokonywane były kontrole trzeźwości i badanie na zawartość narkotyków, sprawdzany był stan techniczny pojazdu, w przypadku cudzoziemców przeprowadzano kontrole legalności pobytu na terytorium RP, weryfikowano dokumenty pod kątem ich fałszerstwa. Ponadto pojazdy oraz osoby w nim przebywające były sprawdzane pod kątem posiadania narkotyków, broni oraz przedmiotów, których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa.
Podczas akcji zbadano trzeźwość 718 kierowców taksówek ujawniając 1 kierowcę – przewoźnika w stanie nietrzeźwości. Pełną kontrolę drogową przeprowadzono wobec kierowców 151 taksówek, w tym większość byli to przewoźnicy świadczący usługi „na aplikację”. W wyniku podjętych czynności ujawniono szereg wykroczeń, naruszeń ustawy o transporcie drogowym i kilka przestępstw.
Policjanci po północy zatrzymali 37-letniego obywatela Ukrainy, który udawał taksówkarza. Jako nieuprawniony posiadał na samochodzie oznaczenie taksówki. Mężczyzna nie miał licencji na przewóz, ale też nie miał uprawnień do kierowania (!). Był pod wpływem środków odurzających i posiadał przy sobie mefedron. Mężczyzna odpowie za posiadanie zabronionych substancji, za co grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli badania krwi potwierdzą, że prowadził pojazd pod wpływem narkotyków, odpowie on również za to przestępstwo, za które grozi 2 lata odsiadki. Za kierowanie bez uprawnień zostanie wobec niego skierowany wniosek o ukaranie do sądu, który może na niego nałożyć grzywnę w wysokości do 30000 zł. Za brak licencji grozi mu kara administracyjna (po przeprowadzeniu postępowania przez ITD) w wysokości 12 000 zł.
Około 3 w nocy interweniowano w sprawie kierowcy taksówki „na aplikację”, który w rejonie ul. Zwierzynieckiej ugodził nożem dwóch klientów (raniąc ich w nogi) w trakcie sprzeczki o kurs (chciał ich przewieźć „na czarno”). Pogotowie ratunkowe zabrało rannych mężczyzn do szpitala. Obrażenia, których doznali, nie zagrażały ich życiu, jednak wymagały zaopatrzenia medycznego. 37-latek został zatrzymany przez kryminalnych, patrolujących centrum miasta, którzy zauważyli toyotę, którą sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia. Policjanci zajechali drogę kierowcy, uniemożliwiając mu ucieczkę. Mężczyzna na swoim ubraniu posiadał ślady krwi, natomiast w jego pojeździe policjanci znaleźli nóż, który zabezpieczyli. Kierowca został zatrzymany, natomiast jego samochód został odholowany na policyjny parking. Wczoraj 37-latek usłyszał zarzuty spowodowania naruszenia czynności narządów ciała. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, przy czym za występek o charakterze chuligańskim może ona zostać zwiększona.
W związku z ujawnionymi wykroczeniami drogowymi policjanci nałożyli na 23 kierowców mandaty, 39 za drobne naruszenia pouczono, a wobec 2 kierowców skierowano wnioski o ukaranie. Zatrzymano także kilka dowodów rejestracyjnych - w przypadkach braku obowiązkowego wyposażenia, czy braku badań technicznych. Podczas policyjnych kontroli ujawniono także przypadki 4 kierowców bez licencji.
Również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie ujawnili przypadki naruszenia ustawy o transporcie drogowym, w tym m.in. brak licencji (samochód został usunięty na parking jak zabezpieczenie na poczet kary), 3 pojazdy niewpisane do licencji, 6 przypadków braku wymaganych w przewozie osób dokumentów, 1 przypadek braku badań lekarskich i psychologicznych kierowcy – wszczynając postępowanie administracyjne w tych sprawach. Inspektorzy WITD w Krakowie nałożyli także szereg mandatów za wykroczenia drogowe. Ujawnili także nieprawidłowość w zakresie wymagań dla krakowskich taksówek (brak identyfikatora, brak herby Krakowa, brak cennika, brak numer bocznego taksówki).
W trosce o bezpieczeństwo pasażerów podobne działania mogą być w przyszłości kontynuowane.
Film 386-63006.mp4
Pobierz plik 386-63006.mp4 (format mp4 - rozmiar 12.12 MB)
Film 386-63007.mp4
Pobierz plik 386-63007.mp4 (format mp4 - rozmiar 6.78 MB)