AKTUALNOŚCI

Oszustwa metodą na BLIK

Data publikacji 15.11.2023

Oszuści do zdobycia pieniędzy wykorzystują różne sposoby, m.in. metodę na Blik. Szczególnie narażeni na to przestępstwo są użytkownicy mediów społecznościowych, gdyż sprawcy często przejmują konta poprzez komunikatory na takich portalach, następnie przesyłają prośby do znajomych osoby, na której koncie działają o potrzebie pilnej pożyczki, czy opłacenia jakiegoś zamówienia.

Apelujemy o ostrożność, gdyż BLIK jest szybkim i wygodnym sposobem płatności w Internecie, czy wypłat gotówki z bankomatu, jednak często sprzyja także przestępcom, którzy nie przebierając w środkach, wykorzystują postęp technologiczny, narażając mniej ostrożnych użytkowników na utratę mniejszych i większych kwot pieniędzy. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni krakowscy funkcjonariusze przyjęli kilka zgłoszeń od poszkodowanych osób, które utraciły swoje środki. Mieszkanka Czyżyn straciła ponad 4000 zł. Osoba podająca się za znajomą kobiety, skontaktowała się z nią poprzez popularny komunikator i poprosiła o udostępnienie kodu Blik celem opłaty zamówienia. Kobieta nie sprawdzając dokładnie z kim ma do czynienia, zgodziła się i podała "znajomej" kod. W ten sposób z konta mieszkanki Krakowa zniknęła spora kwota.

19-latka mieszkająca na jednym z nowohuckich osiedli straciła 800 złotych. Schemat działania był podobny: kontakt przez komunikator, osoba udająca koleżankę, prośba o pilną i szybką pożyczkę. W efekcie oszust wypłacił pieniądze w bankomacie w odległej części kraju.

Nadmierne zaufanie i brak weryfikacji, czy faktycznie mamy do czynienia ze znajomym, czy członkiem rodziny często kończy się utratą oszczędności. Najważniejszy jest rozsądek, ostrożność i ograniczone zaufanie. W przypadkach kiedy osoba, którą znamy, znienacka potrzebuje nagłej i pilnej pomocy finansowej w jakiejkolwiek formie i kontaktuje się poprzez komunikator internetowy, należy zadzwonić i upewnić, że faktycznie rozmawiamy ze znajomym.

Powrót na górę strony