AKTUALNOŚCI

„Bezpieczny Pieszy” – działania krakowskich policjantów ruchu drogowego

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego jest jednym z podstawowych zadań policjantów. W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych, funkcjonariusze krakowskiej drogówki w dniach 14 i 15 listopada 2023 roku prowadzili działaniach pod kryptonimem „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowi w tych dniach zwracali szczególną uwagę na pieszych, którzy swoim zachowaniem na drodze często stwarzają zagrożenie zarówno dla samych siebie jak i dla innych uczestników ruchu.

Od początku stycznia do końca października br. piesi byli sprawcami 43 wypadków co stanowi 6,5 % ogólnej liczby wypadków. W wypadkach tych 36 osób doznało obrażeń ciała, natomiast śmierć poniosło 3 pieszych.
Podczas dwudniowych działań przeprowadzono 957 kontroli wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego, ujawniono 316 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Najczęstszymi przewinieniami było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, niestosowanie 
się do wskazań sygnalizacji świetlnej, korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub przejście dla pieszych. Wobec pieszych nieprzestrzegających przepisów policjanci zastosowali środki karne, w tym 241 mandatów oraz 41 pouczeń.

Ponadto funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie przestrzegali przepisów ruchu drogowego wobec pieszych. Podczas działań ukaranych zostało 39 kierujących, którzy popełnili wykroczenia polegające na wyprzedzaniu pojazdu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, lub na przejściu, nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

W okresie jesienno – zimowym występuje najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem pieszych użytkowników dróg. Z uwagi na małą widoczność oraz niekorzystne warunki atmosferyczne ta grupa jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo wystąpienia wypadków. 
Poruszając się po drogach pieszo jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu, dlatego powinniśmy być bardziej ostrożni ponieważ nasz niewłaściwy krok, chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia.

Pamiętaj !!! 
Bądź widoczny dla innych i rozglądaj się zanim wejdziesz na drogę !!!
Nie wchodź na jezdnię przed jadący pojazd !!!
Nie wchodź na jezdnię przy czerwonym świetle !!!
Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym !!!
Nie wchodź na jezdnię zza pojazdu, przeszkody !!!
 

Powrót na górę strony