AKTUALNOŚCI

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie upamiętnił poległego na służbie funkcjonariusza

Data publikacji 24.04.2024

30 lat temu sierżant Jan Majcherczyk, policjant z ówczesnego krakowskiego Komisariatu XXI Policji – Wola Duchacka, stracił życie ugodzony nożem podczas interwencji, którą podejmował wspólnie z partnerem z patrolu. Aby uczcić pamięć poległego policjanta Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie złożył kwiaty na jego grobie.

23 kwietnia 1994 roku, 24-letni wówczas sierżant Jan Majcherczyk wraz ze swoim partnerem z patrolu, podejmowali w Krakowie interwencję domową wobec nietrzeźwego mężczyzny, który nie chciał wpuścić do mieszkania swojej rodziny. Gdy po otwarciu drzwi policjant wszedł do środka, został zaatakowany przez nietrzeźwego mężczyznę, który dwukrotnie ugodził go nożem w brzuch i klatkę piersiową. Niestety obrażenia były rozległe i życia młodego policjanta nie udało się uratować.
Sierżant Jan Majcherczyk został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi Za Dzielność.

W 30 rocznicę śmierci młodego policjanta Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie nadkom. Łukasz Stankiewicz wraz z delegacją z Komendy Miejskiej złożył wieniec na grobie sierżanta Jana Majcherczyka, który spoczął na cmentarzu parafialnym w Krzywaczce.
Podczas składania kwiatów obecni byli rodzice policjanta.  Śmierć sierżanta Majcherczyka była niewątpliwą stratą dla Policji, jednak największa tragedia spotkała rodziców, którzy stracili swoje dziecko.

Z postacią sierż. Jana Majcherczyka i okolicznościami jego tragicznej śmierci można zapoznać się na stronie Komendy Głównej Policji, gdzie upamiętnieni są funkcjonariusze, którzy polegli na służbie: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/187628,Pamietamy.html

 

  • policjanci oddają honory przed grobem policjanta, który poległ na służbie
  • policjanci w obecności rodziców poległego policjanta zapalają znicz przed grobem
  • wieniec złożony przez zastępcę komendanta miejskiego Policji w Krakowie na grobie poległego funkcjonariusza
  • sierżant Jan Majcherczyk
Powrót na górę strony