AKTUALNOŚCI

Policjanci zatrzymali 6 podejrzanych o wykorzystywanie cudzych kart płatniczych. Pokrzywdzonych może być kilkaset osób z całego świata.

Data publikacji 09.07.2024

W zeszłym tygodniu krakowscy policjanci zatrzymali 6 osób, które nielegalnie pozyskując dane kart płatniczych osób z całego świata, dokonywały oraz usiłowały dokonać zakupów przez internet. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty związane z przestępczym procederem. Wobec trzech zatrzymanych sąd zastosował areszt tymczasowy na 3 miesiące.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z krakowskimi funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości od kilku miesięcy pracowali nad sprawą związaną z przestępstwami internetowymi polegającymi na przechwytywaniu danych osób oraz ich kart płatniczych, za pomocą których dokonywano zamówień usług oraz towarów przez internet. Jak ustalili śledczy, pokrzywdzonych w tej sprawie może być nawet kilkaset osób pochodzących z różnych krajów. Na obecną chwilę straty związane z przestępczym procederem wyniosły ponad 155 tysięcy złotych, natomiast kwota 1,3 miliona złotych to suma, na którą sprawcy usiłowali dokonywać transakcji.

Intensywne działania operacyjne oraz dochodzeniowo-śledcze pozwoliły na wytypowanie osób odpowiedzialnych za nielegalne wykorzystywanie cudzych kart płatniczych. W związku z tym 3 lipca oraz 6 lipca br. kryminalni udali się pod 6 adresów w różnych częściach miasta, pod którymi zatrzymali w sumie 6 mężczyzn w wieku pomiędzy 19 a 31 lat. W trakcie działań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. sprzęt elektroniczny w postaci telefonów komórkowych, laptopów oraz kart sim. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do policyjnej jednostki, gdzie przeprowadzone zostały dalsze czynności. Następnego dnia mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego w stosunku do mienia o znacznej wartości oraz kradzieży z włamaniem. Wobec trzech osób na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie zastosowany został areszt tymczasowy na 3 miesiące. Wobec pozostałych 3 osób zastosowano policyjny dozór, zabezpieczenia majątkowe m.in. w postaci dwóch samochodów oraz zakazy opuszczania kraju. Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.  Sprawa jest rozwojowa, najprawdopodobniej osób okradzionych jest dużo więcej.

Film 386-110965.mp4

Pobierz plik 386-110965.mp4 (format mp4 - rozmiar 27.09 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony