AKTUALNOŚCI

Policjanci i strażnicy graniczni zatrzymali kolejne dwie osoby zamieszane w sprawę ogołocenia kont krakowskiego zakonu

Data publikacji 21.04.2022

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn zamieszanych w sprawę wyprowadzenia pieniędzy z kont bankowych jednego z krakowskich zakonów. W przestępczym procederze 35-latek z Gliwic zajmował się werbowaniem osób do roli tzw. „słupów” gotowych założyć na swoje dane rachunki bankowe, natomiast 64-latek z Sosnowca pełnił rolę właśnie takiego „słupa”.

Przypominamy, że sprawa miała swój początek 11 marca br., kiedy to dział bezpieczeństwa jednego z banków wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Okazało się, że wcześniej tego dnia, do jednego z zakonników zadzwonili fałszywi policjanci, którzy pod legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego hasła i loginy do kilku kont zakonu. Na kontach tych oszuści  dokonali  zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 tys. zł.  Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na prawie 500 tys. zł. 
Sprawą zajęli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej. Kryminalni w dniach 16 – 18 marca br., finalizując dokonane ustalenia operacyjne, przeprowadzili realizację, w wyniku której na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 16 do 64 lat, zaangażowanych w przestępstwo.Wśród nich było 3 mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście – Zachód, sąd zastosował wobec trzech Romów (w wieku 20, 24 i 26 lat) - organizatorów oszustwa - tymczasowy areszt na 3 miesiące. Pozostali członkowie grupy zostali  objęci dozorem Policji.  Szczegółowo o tej sprawie pisaliśmy tutaj: https://krakow.policja.gov.pl/kr1/aktualnosci/20877,Policjanci-rozbili-szajke-ktora-ogolocila-konto-krakowskiego-zakonu.html
Ponieważ sprawa oszustwa miała charakter rozwojowy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie nadal pracowali nad ustaleniem pozostałych osób zamieszanych w nielegalny proceder. 
8 kwietnia br., na katowickim lotnisku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali poszukiwanego przez krakowskich policjantów 35-latka. Ten mieszkaniec Gliwic w szajce oszustów odpowiedzialny był za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób na które zakładane były konta bankowe. Zgromadzone rachunki bankowe mężczyzna odpłatnie przekazywał kolejnym członkom grupy. 
12 kwietnia br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 64-letniego mieszkańca Sosnowca, który w przestępczym procederze pełnił rolę tzw. „słupa’, który odsprzedawał założone rachunki bankowe. Jak  ustalono, rachunki bankowe, którymi zawiadywali zatrzymani mężczyźni, wykorzystane zostały podczas oszustwa wymierzonego w finanse oszukanego zakonu.
Podejrzanym przedstawiono w Krakowie zarzuty wyłudzenia  mienia o znacznej wartości – za co grozi im do 10 lat więzienia.
Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy dla Krakowa - Nowej Huty wobec 35-latka zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Natomiast 64-latek decyzją Prokuratora Prokuratury Rejonowej dla Krakowa- Nowej Huty został objęty dozorem Policji. 

Powrót na górę strony